Víte, jaké spodní prádlo se nosilo za socialismu?
Prádlo v době socialismu nebylo ani sexy, ani pohodlné. Základním kritériem byla jeho funkčnost a dlouhá životnost.
Funkčnost však nepředstavuje synonymum pro to, co známe u dnešního funkčního spodního prádla. Šlo hlavně o to zahalit tělo a ochránit nositele před nastydnutím.
Prádlo nic moc
Za socialismu v tehdejším Československu fungovalo hned několik výrobců spodního prádla. Všechny přitom vyráběly takřka totožné výrobky, špičaté podprsenky podobající se stanům, červené trenýrky a kalhotky svým střihem dost podobné modrým dívčím trenýrkám. I přes tuto skutečnost bylo spodní prádlo nedostatkovým zbožím. Velmi obtížně se shánělo. Pánské prádlo se vyrábělo především z bavlny a to dámské zase z polyamidu a polyesteru, což jak dnes už víme, není zrovna to nejlepší.
Revoluce prádla v šedesátých letech
V šedesátých letech minulého století k základním kusům spodního prádla patřily červené trenýrky, dlouhé spodní podvlíkačky, nátělníky, kalhotky, tílka a špičaté podprsenky. V té době se však objevil i nový trend - slipy. Muže tento kousek spodního prádla ovlivnil natolik, že jej dodnes zarputile nosí a s vervou odmítají boxerky. A to i přesto, že se ví jak moc neprospívají jejich zdraví a o kolik více jsou pohodlnější dnešní moderní boxerky. Vedle slipů se v této době objevily rovněž i barevné nátělníky.
Nosila se jedna podprsenka
Ženy nechtěly zůstat pozadu a tak se snažily zbavit bombarďáků, ale hlavně lobovaly za změnu ve výrobě podprsenek. V té době se totiž vyráběl pouze jeden střih z jednoho jediného materiálu a kupodivu ženy s větším poprsím měly o něco zajímavější nabídku než ty s menším. Podprsenky byly tvarované do podivné a nepřirozené špičky, což tedy dělalo se svetříky a halenkami psí kusy. Jedinou cestou, jak se toho v té době zbavit, bylo nechat si šít podprsenku na míru. Dělaly tomu tak nejen ženy z elity, ale i běžné ženy. Situace s podprsenkami se začala zlepšovat až v osmdesátých letech minulého století.
Trhák socialismu - kalhotky na každý den v týdnu
V osmdesátých letech se na trhu objevil ohromný fenomén, kalhotky na každý den v týdnu. Zpočátku se prodávaly pouze v Tuzexu, později se začaly vyrábět i u nás.