Tréninkové masky, co byste o nich měli vědět?
Tréninkové masky zůstanou snad navždy. Jsou účinné? Mnoho řad je vychvaluje a mnoho o nich zase pochybuje. Tak, jak to s nimi je?
Tréninkové masky slouží k simulaci výškového tréninku. Podle reklamy prý zlepšují výkon sportovců napodobováním efektu vysoké nadmořské výšky. Navíc údajně také zlepšují objem plic a zvyšují množství kyslíku dodávaného do kapilár.
Výškový trénink
Výškový trénink přitom zahrnuje nepřetržitý trénink pro dva až tři úrovně s nízkým obsahem kyslíku. Je to za účelem zlepšení výkonnosti u profesionálních běžců a vytrvalostních sportovců. Zvyšuje to počet červených krvinek a hematokrit.
Co jsou tréninkové masky?
Masky jsou podobné těm ochranným, protože zakrývají nos a ústa. Jsou vyrobeny z neoprenu, materiálu, který se dá snadno upravit, dobře saje pot a dá se prát. Na koncích mají suchý zip, který zabraňuje průniku kyslíku dovnitře přes různé části ventilů k tomu určených. Ty sekce chrání také před prachem, vodou a pískem.
Proč je dobré nosit masky?
Studie zhodnotily fyzické a psychologické účinky vysokohorského tréninku na závodní sportovce. Připravují i sportovce na soutěž v prostředí s nízkým obsahem kyslíku. Učí sportovce dýchat. Pomůže to předcházet únavě. Naučí vás optimalizovat a řídit zásobování kyslíkem. Zlepšuje výzkum. Je prokázáno, že tréninkové masky výrazně zlepšuje hladinu kyseliny mléčné, zvyšuje sílu a vnímanou námahu. Zvyšují kapacitu plic a maximalizují příjem kyslíku. Sportovec dýchá hlouběji a plíce rozšíří svou kapacitu. Výzkum rovněž ukázel, že v kombinaci se silovým tréninkem může vést k svalové hypertrofii.
Opravdu fungují?
Dříve, než je ale začnete používat, měli byste navštívit odborníka, abyste předešli možným komplikacím. Nejsou totiž pro každého. A co se týká jejich účinku, odborníci dospěli k závěru, že trénink s maskami po dobu 4 až 6 týdnů dokáže zlepšit funkci svalů dýchacího systému. Jejich používání není účinné na stimulaci anaerobního tréninku.