Superseria - co to je?
Superset je pojem, který se často objevuje při trénincích. V tradičním nejjednodušším tréninkovém programu se cviky provádějí v jednotlivých sériích, s určitým počtem opakování. Po provedení několika sérií jednoho cviku cvičící pak cvik změní a přejde na další sérii.
V případě supersetu se provádí dva cviky za sebou bez jakéhokoliv přerušení a jedna série se skládá ze dvou cviků. Nejčastěji taková cvičení zahrnují také stejný počet opakování.
Supersety jsou skvělým způsobem, jak zvýšit intenzitu tréninku, a také vám pomohou ušetřit čas tím, že budete mít mezi sériemi nebo cviky omezené množství přestávek. Vzhledem k charakteristice práce v supersetech a větší intenzitě námahy jsou potom supersety označovány jako pokročilá tréninková technika, která je určena pro osoby se značnými tréninkovými zkušenostmi.
Různé druhy supersérií
- Superserie, které využívají stejné svalové skupiny. Jde o nejběžnější verzi v tělocvičnách. Jde třeba o přitlačení činky na hrudník a pak přejděte na tlak činek nebo kliků.
- Superserie na protisvalové skupiny je opakem předešlé superserie. Při cvičení jsou zapojeny dvě opačné svalové skupiny, tedy třeba biceps a triceps, biceps a čtyřhlavý sval, hrudník a záda atd.
- Komplexní superserie se zaměřuje na provádění komplexních cviků, tedy takových, které zapojují mnoho kloubů a svalových skupin. Dobrými příklady jsou dřepy, mrtvé tahy, shyby a olympijské cviky.
- Superserie - izolace se zaměřuje na cvičení svalových skupin v izolaci a je jakýmsi opakem komplexního cvičení. O zde sice je práce se svalovými skupinami, ale nejčastěji se aplikuje na menší skupiny, včetně těch méně vyvinutých.
- Kombinování komplexních a izolovaných cviků. Tato superserie patří k těm nejnáročnějším ze všech superserií. Zahrnuje nejprve provedení komplexního cvičení a potom ještě izolované cvičení, které je zaměření na určitou zapojenou svalovou skupinu. Je to třeba kombinace dřepu s činkou a extenzí nohou na posilovacím stroji.
- Opakem předešlého jse superserie izolace a komplexních cviků. Cílem je aktivovat a unavovat menší svalové skupiny a ty větší zase zapojit do cviků, kde jsou podporovány jinými svaly a klouby. Nejprve se tedy protáhnete na posilovacím stroji a pak děláte dřep s činkou.
- Superserie zaměření na sílu a mobilitu v tělocvičnách prakticky chybí a je to škoda, protože se mrhá potenciál s celkovou kondicí. Jde o cvičení s vysokou zátěží a nízkým počtem opakování, po němž následuje cvičení věnované pohyblivosti stejné svalové skupiny. Jde třeba o dřep a dynamický strečink kvadricepsů.
- Superserie na horní a dolní tělo je jednou z nějméně náročných supersetů. V této verzi procvičujete v jednom cviku svaly, které u druhého nepracují. Je to velmi efektivní způsob v krátkém časovém tréninku. Jde třeba o výpad s činkou a kliky.