Rozdíl mezi bílým tričkem za stovku a za tisícovku
Pozastavili jste se někdy, co na těch bílých tričkách je, když naprosto stejné bílé tričko je možno pořídit za stovku, ne-li dokonce za padesát korun a jinde úplně to samé (aspoň tak se vám to zdá) prodávají za tisícovku? Přijde vám to jako nehoráznost a okrádání? Tak si přečtěte tento článek. I my jsme se nad touto skutečností pozastavili a tohle jsme zjistili.
I když se to nezdá, rozdíl není pouze v značce. A pravdou také je, že byť jde o obyčejná bílá trička, nemusí být shodná. Lišit se mohou v typu tkaniny, výrobním procesu, způsobu ušití. Ve skutečnosti je toho celkem dost, co může cenu bílého trička ovlivnit. Začněme ale pěkně od počátku.
Látka trička
Látka dělá tričko tričkem. Nejvyužívanějším materiálem pro výrobu triček je bavlna. I ta může být různá.
- Čím déle bude vlákno předeno, tím bude jemnější.
- Krátká vlákna v přízi vytváří uzlíky a čím jich je více, tím méně je látka hladká, ale texturovaná.
- K těm nejkvalitnějším bavlnám náleží Sea Island bavlna, egyptská bavlna a Pima bavlna.
- Pokud se při výrobě k bavlně ještě přidá navíc elastan, dělá ji více elastickou. Látka toho více vydrží, může se více přizpůsobit. I to však navyšuje cenu materiálu.
- No a pak je také pravda, že existují značková bavlněná vlákna a taky neznačková bavlněná vlákna. I to ovlivňuje finální cenu triček.
- Procesy zvané jako mykání a česání navyšují náklady na konečný produkt. Mykaná bavlna představuje způsob kartáčování vláken před jejich kroucením do příze. Případné následné česání vás zbaví všech krátkých kousků v přízi. Dává jí hladký povrch. Výsledkem je kvalitnější příze, která je ovšem dražší.
- Příze obohacená o syntetické textilie je zase levnější.
- Značka trička není zárukou toho, že k jejich výrobě nebyla použita levná vlákna. A že v reálu neplatíte pouze za značku.
Dalším faktorem je pak výroba
Dalším faktor, jenž ovlivňuje cenu finálního výrobku, čili trička, je jeho výroba. Za výrazným rozdílem v ceně však nestojí. V případě, že je totiž tričko vyráběno v Asii, nemusí stát prakticky nic. Cena za hodinu práce je v těchto zemích velmi nízká a mnohdy nedosáhne ani padesáti centů. Cenu snižuje i jejich množství, kolik jich bylo najednou vyrobeno. Cenu trička pak rovněž ovlivňují i přepravní náklady. Dovozní clo je ovlivněno stylem oděvu, obsahem vláken a zemí výroby. V neposlední cenu bílého trička ovlivňuje i to u koho se prodává. Platíte zde za prestiž a výsadu vlastnit něco z dané firmy.