Rolování zmírňuje bolesti svalů
Rolovací masážní válečky vzaly tréninkový svět útokem a jsou tady. Dnes je najdete v každé posilovně, která si váží sebe sama. Proč se je vyplatí používat? Zde jsou výhody rolování svalů, o nichž jste možná nevěděli.
Jedna malá studie na 8 mužích poskytla důkaz, že rolování po silovém tréninku pomoci snížit bolestivost svalů s opožděným nástupem. V této studii se fyzicky aktivní muži masírovali 20 minut bezprostředně po cvičení a také 24 - 48 hodin po cvičení. Účastníci zaznamenali snížení bolesti svalů s opožděným nástupem ve srovnání s lidmi, kteří pěnovou masáž nepoužívali. Za zmínku však stojí, že se jedná o velmi malou studii a jsou nutné další testy na větší a rozmanitější skupině lidí, aby se potvrdilo, jak přesně masáž pěnovými válečky ovlivňuje bolest svalů.
Rolování zvyšuje rozsah pohybu
Další studie, další malá, ale poskytující zajímavé závěry. Ukazuje se, že kombinace rolování a statického protahování je efektivnější způsob, jak zvýšit rozsah pohybu než statický strečink nebo samotné rolování. Důležité je však pořadí, v jakém se tyto činnosti provádějí. Nejdříve se protáhněte a teprve potom nenechejte válec se pohybovat. Rolling tak nějak upevňuje to, čeho jste dosáhli strečinkem.
Zmírňuje bolesti zad
Masáž pomocí válce může být účinná při úlevě od bolesti zad. K tématu je však potřeba přistupovat velmi opatrně. Snadno si můžete namáhat záda a následně své potíže ještě zhoršit. Chcete-li použít pěnový válec k masáži spodní části zad, umístěte válec svisle (v linii s páteří) a pomalu s ním pohybuje podél páteře ze strany na stranu. Je chybou umístit válec kolmo k páteři, což může způsobit ohýbání a namáhání zad.
Pomáhá lidem s fibromyalgií
Rolling také ukázal slibné výsledky při léčbě příznaků fibromyalgie, chronického onemocnění charakterizovaného bolestí svalů, kloubů, kostí a měkkých tkání.
Snižuje stres
Přestože má válení mnoho odpůrců, pro mnoho lidí je pěnová masáž relaxační. Podle posledně jmenované skupiny uvolnění napjatých svalů pomocí válečku pomáhá snižovat napětí a v důsledku toho se stává nástrojem zvládání stresu. Věda není tak optimistická.
Je rolování zcela bezpečné?
Stručně řečeno ano. Vyhněte se však válení v případě vážného zranění, jako je natržení svalu nebo zlomenina, pokud to váš lékař nebo fyzioterapeut předem neschválí. Vyvarujte se také masírování malých kloubů, jako jsou kolena, lokty a kotníky, které mohou vést k poškození. Místo toho při provádění pěnové masáže nohou masírujte nejprve lýtka, poté zvlášť kvadricepsy a bicepsy, přičemž se samozřejmě vyhněte oblasti kolen.