Příběh tartanu
Tartan s velkou oblibou nosí Vévodkyně z Cambridge, Kate. Historie tartanu je ve skutečnosti velmi hluboká. Nejstarší prototyp vzoru totiž pochází z Číny z doby před 1000 lety před naším letopočtem. V Evropě se pal poprvé tartan objevil někdy mezi šestým a osmým stoletím před naším letopočtem. Dnes si ho spojujeme se Skotskem.
Kde se vzal tartan
Vlastně, kdo by si dnes Skotsko bez tartanu představil. Tento kostkovaný vzor, skládající se z barevných, vzájemně se křížících se pruhů, patří k národním pokladům. Původně se objevoval výhradně na vlněných tkaných látkách, dnes ho najdete na ledajakém materiálu.
Skotský tartan
Původně se z tartanu šil tradiční skotský horalský oděv, a to především kilt, ale také šaty, kalhoty, vesty, kravaty a další doplňky. První zmínka o skotském tartanu také pochází až z 16. století. Většina těch nejznámějších skotských tartanů byla vyvinuta v 18. a 19. století ve Skotsku. V té době se pak používaly na uniformy i všední oděvy. Ženy tartan nosily místo šátku nebo jej měly jako pléd na ramenou. Pak z něj mívaly ušitý teplý oděv, který je zahaloval od hlavy až po kotníky. Byl plisovaný a na prsou byl upevněn broží a v pase opaskem.
Jméno tartan
Jméno tartan anglické rozhodně není, spíše je francouzské. Pochází zřejmě z francouzského tartaine, což je turecký oděv. Jiní si tartan odvozují od španělského slova tiritana, což je tkanina s malými kárami.
Tartan v současnosti
Dnes jsou nejoblíbenější vzory Blackwatch, což je kombinace tmavě zelené s modrou barvou. Jsou oblíbené zřejmě proto, že nejsou tak křiklavé a dají se snadněji zakomponovat do běžného denního oblečení. Vidět ho můžete nejvíce na košilích, al hojně je i na sacích a kabátech.