Příběh levisek
Je to neuvěřitelné, ale takřka před 144 lety se začal psát příběh levisek. Stalo se tomu přesně 20. května roku 1873, kdy si obchodník Levi Strauss a krejčí Jacob Davis nechali registrovat patent na výrobu kapes zpevněných měděnými nýty u kalhot.
Víte, za co vděčíme vzniku leviskám?
Džíny v té době vznikly jen tak mimoděk, protože původně chtěl Levi Strauss plátno, které spolu se svými bratry vyráběl, použít na pokrytí stanů a voz. Mladého Leviho však potom napadlo, že by ono plátno mohlo mít ještě jiné využití.
Zlatá horečka
V době zlaté horečky se Amerika potýkala s nedostatkem kvalitního oblečení, které by přečkalo tvrdou práci v složitých přírodních podmínkách. A jelikož se Levimu plátno na stany osvědčilo, zkusil dělníkům nabídnout i kalhoty ušité z tohoto plátna. Při šití těchto kalhot se inspiroval těmi, které vznikly již v 17. století v Janově, i proto se jeansům říká jeansy.
Co dělá levisky unikátními
Kalhoty zaujaly, ale nestalo se tomu kvůli tomu z čeho jsou vyrobeny, ani proto, že měly modrou barvu, ale pro své měděné nýty, které zaručovaly to, že kapsy nešly vytrhnout. Pro ty, co v té době nosili po kapsách zlato, to bylo dost zásadní.
Kam až se ty monterky vyšvihly
Legendární levisky původně sloužily jako kvalitní pracovní oděv. Zdálo se, že tomu nikdy nebude jinak. Jenže v padesátých letech minulého století se po odstranění nýtů proměnily ve stylový módní kousek. Za jejich proražení na trhu však mohou hlavně slavní, jako Elvis Presley, James Dean, Marlon Brando nebo Marylin Monroe. Právě oni ze značky udělal kult.
Levi’s v Česku
V socialistickém Československu se staly kultovními, protože se prodávaly jen v Tuzexu. Byly tak drahé, že šlo vysloveně o investici na několik let. A taky, že toho dost vydržely. Staly se vysloveně pokladem.