Přetrénování - jak ho poznáte a proč byste se mu měli vyhnout?
Jak čas plyne, jste lepší a lepší ve sportu, který si vyberete. Tento růst však není rovnoměrný a čím dále se dostanete do “lesa”, tím více “stromů” vám stojí v cestě. Tato situace nás proto často svádí k zintenzivnění tréninku a myšlení “čím více, tím lépe”. V případě fyzické aktivity to ale není pravda a tím, že si nedáte čas na odpočinek, sabotujete své dosavadní úspěchy. přečtěte si, co je to přetrénování a jak se s ním vypořádat.
Přetrénování nebo příliš mnoho čehokoli je nezdravé
I když je pravidelný trénink sám o sobě velmi zdravým návykem, pokud jej zaženete do extrému, časem vám začne škodit. Přestávky mezi cvičeními v posilovně jsou důležité, protože dávají tělu čas na regeneraci namožených svalů a návrat k vnitřní rovnováze. Pokud budou chybět, nejen že se budete cítit znatelně hůř, ale projeví se to i na vaší imunitě, což vás zase může vyřadit z tréninku na mnohem delší dobu a sabotovat tak vaše snahy o zlepšení postavy, síly a obratnosti.
První známky přetrénování jsou neustálé bolesti po tréninku. Pokud není ani jeden den v týdnu, kdy se cítíte plní energie, je to známka toho, že jste si možná vzali příliš mnoho věcí najednou. Pokud na to nezareagujete, bude pocit svalové bolesti a ztuhlosti provázet také chronická únava, nedostatek energie, zvýšená hladina kortizolu a často problémy se spánkem. V ještě delším horizontu příliš intenzivní trénink ovlivní vaše zdraví, učiní vás náchylnějšími ke zraněním, sníží vaši imunitu a zhorší celkovou kvalitu vašeho každodenního života. Pokud správně neodpočíváte, zapomeňte na sílu a kondici - unavenýčlověk tohot v tomto ohledu moc nezmůže.
Jak přetrénování ovlivňuje lidský organismus?
I když jste již pravděpodobně viděli vnější příznaky přetrénování, není to jediná věc, které se musíte obávat. Podle Science for Sport brání vašemu tělu v regeneraci v normálním čase, že se snaží tento proces urychlit zapojením buněk odpovědných za vaši imunitu. Účinek? Větší náchylnost k nachlazení, chřipce a dalším sezónním nemocem, které vás mohou vyřadit z tréninku až na několik týdnů.
Další důležitou věcí, kterou denně nevnímáte, je tepová frekvence a krevní tlak. Studie Over- Training Counterproductive, Expert Says ukázala, že nadměrný trénink a nedostatek přestávek na odpočinek vedou ke zvýšení krevního tlaku a zvýšení klidové srdeční frekvence. Vaše HRV proto také utrpí, protože jde o parametr související s výše uvedenýma dvěma.
Dobře, už víme, že přetrénování není jen o bolesti svalů a namožení. Jaký je tedy nejlepší způsob, jak se tomu vyhnout, Můžete to udělat tak, že si budete mezi tréninky dělat přestávky a budete udržovat stravu bohatou na bílkoviny, která pomůže opravit svaly namožené během cvičení. Dodatečně se starejte o svůj spánek - ať je co nejlepší kvality - a nezapomínejte každý trénink začínat pořádným zahřátím, které umožní vašim svalům pracovat v lepších podmínkách.