Podprsenka jako politický nástroj
Podprsenka je fenomén. Je žádaným předmětem studia. Spojována je s ženskostí, funkčností, ale i s útlakem. Mimo to, že jde o spodní prádlo, tak se rovněž používá i jako symbol politického protestu. Mimo jiné i těch feministických.
Proč se protestuje s podprsenkami?
Snad žádný jiný kus oděvu není označován za tak ikonický a ženský jako podprsenka. Stejně jako jsou i spojeny s ženstvím. Spojovány jsou s bojem za ženská práva, svobodu v pohledu na ženské tělo, svobodu od právní a politické kontroly nad tím, co děláme s našimi těly, naší rodinou, kariérou atd.
Důležitá data dějin spojená s protesty a podprsenkami
- Nejstarší záznam o dámské podprsence ve spojitosti s politikou pochází z roku 1873. Je od spisovatelky ES Phelps a objevil se v knize “Co nosit”. V knize popisuje pálení korzetů jako akt osvobození.
- Miss Amerika a její protest v září 1968 začal dopisem. Šlo o bývalou dětskou hvězdu Robin Morgan, která napsala starostovi Atlantic City o povolení protestovat proti soutěži Miss Amerika. Argumentovala tím, že soutěž promítá pokřivený obraz amerických žen, což považuje za nešťastné. Protože se v soutěži klade větší důraz na tělo než na mozek. Protest se pak skutečně v září odehrál a zúčastnilo se ho na 400 žen. Rozdali brožury, kde soutěž srovnaly s aukcí hospodářských zvířat a do koše vyhazovaly podprsenky. Díky tomu se pak v pozdější době stalo pálení podprsenek symbolem feministického hnutí.
- Další spojení podprsenky s politikou se objevil v Egyptě v roce 2011, kdy se během egyptské revoluce objevila fotografie na níž je žena zneužívaná egyptskou armádou. Byla původně oblečená v hidžábu a černé abáji. Policie ji však chytla, zbila, roztrhala její oblečení až nakonec zůstala na náměstí v bezvědomí, kdy na sobě měla pouze jasně modrou podprsenku a džíny. Fotografie se stala symbolem pro hnutí proti násilí v celém Egyptě.
- Podprsenka měla své místo v protestu v rámci Eurovize 2019, která se konala v Jeruzalému. Proběhlo to v průběhu finále v Tel Avivu. Finále bylo odvysíláno až po sobotním západu slunce, což je konec šabatu. Ultraortodoxní Židé však proti porušení šabatu protestovali. Protesty rozptýlila skupina žen, které se uprostřed ne zrovna poklidné demonstrace svlékla do podprsenky. Demonstranti si zakázali dívat na cizí ženy ve spodním prádle a tak demonstraci ukončili a odešli.
- O měsíc později se ve Švýcarsku shromáždili demonstranti všech pohlaví, aby podpořili rovnost na pracovišti, za spravedlivou odměnu, stejná práva a delší otcovskou dovolenou. Demonstrující odešly dříve zp práce, zaplavily ulice a pálily podprsenky. Něco podobného se tu přitom již odehrálo v roce 1991.