Plyometrický trénink
Plyometrický trénink zpočátku využívali při atletické přípravě skokani do výšky a trojskokani. Později, plán vymyšlený v 60. letech získal oblibu i u dalších příznivců fyzické aktivity.
Co je to plyometrie?
Plyometrický trénink je forma silového tréninku, která se zaměřuje na rychlé svalové kontrakce před jejich okamžitým prodloužením. Cílem je rozvíjet sílu, flexibilitu a rychlost. Plyometrická cvičení se zaměřují na skoky, výpady, běh a další dynamický pohyb.
Mezi základní prvky plyometrického tréninku patří:
Skákání, čili Box jumps (kdy skočíte na bednu a přistanete s měkkým ohnutím v kolenou). Skoky na místě, skoky nahoru, kdy se snažíte skočit co nejvýše. Skoky do strany, kdy skáčete do boku. Házíte medicinbalem, kdy ho chytáte potom, co se odrazí od země. S partnerem si házíte míč. Běháte sprintem na krátkou vzdálenost. Snažíte se o vydání té nejvyšší rychlosti. Provádíte skoky přes švihadlo různými technikami. A v neposlední řadě skáčete na plošinu s měkkým ohnutím v kolenou.
Upozornění
Plyometrický trénink má za cíl rozvinout svalovou sílu a využít přirozené schopnosti svalů zkracovat se a protahovat se ve velmi krátkém časovém úseku. Je obzvláště populární ve sportech vyžadujících vysokou sílu, rychlost a výbušnost, jako basketbal, volejbal, atletika nebo fotbal. Plyometrický trénink je intenzivní a vyžaduje odpovídající fyzickou přípravu. lidé se zdravotními problémy a začátečníci by se měli před zahájením plyometrického tréninku poradit s kondičním trenérem a specialistou. Správné zahřátí a postupné zavádění intenzity jsou klíčem k tomu, abyste se vyhnuli zranění.
Co na plyometrický trénink potřebujete
- dobrý pár bot
- tréninkovou podložku
- masážní válec
- skákací lano
- plyometrickou platformu nebo krabici
- medicinbal
- činky nebo kettlebell
- napínací popruh
- elektrický masér
- ručník
- podložku na cvičení