Nevšední historie pyžama
Pyžamo v dnešní době tvoří nedílnou součást naší garderoby. Víte však, že nebýt italské renesance, dodnes bychom spali v halenách, v nichž jsme strávili celý den. Renesance skutečně může za to, že vznikly noční košile, ale k pyžamům to byla stále ještě dlouhá cesta.
Historie pyžama
Slovo pyjama pochází z hindštiny nebo perštiny a v překladu představuje “oblek na nohy”. Tehdy šlo o široké kalhoty, které se stahovaly v pase šňůrkou. Do Evropy toto oblečení přišlo z Asie, kde jej nosili muži i ženy. Do Evropy se dostala díky britským kolonistům v 18. a 19. století. Vůbec poprvé však bylo pyžamo představeno v Anglii již v 17. století. Tehdy se mu ale říkalo lounging oblečení. Na rozdíl od Asie jej v Evropě zpočátku nosili pouze muži. V módě se pyžama prosadila až na konci 19. století. Ženy si je oblékly až s Coco Chanel. Spolu ní ho pak ve dvacátých letech minulého století začaly nosit ženy z vyšších vrstev. Oděvem, výhradně určeným pouze do postele, se pyžamo stalo až po druhé světové válce. V padesátých letech pak dívky přišly s pyžamovou párty, kterou si nakonec oblíbily nejen malé holčičky, ale i dospělé ženy.
Jak se nosí pyžamo
Pyžamo se obvykle nosí bez spodního prádla, nohy jsou bosé, nebo s ponožkami.
Jak vypadá pyžamo
Pyžamo může mít hned několik podob. Typické pro ně je, že jej tvoří horní a spodní díl. Spodní díl je obvykle na gumu. Klasické pyžamo tvoří kabátek košilového střihu s límcem a zapínáním na knoflíky. Má dlouhé rukávy a dlouhé nohavice. Tričkové pyžamo má horní díl bez límce a přetahuje se přes hlavu. Na rozdíl od klasického pyžama má dlouhé i krátké rukávy a krátké i dlouhé nohavice. Většina pyžam je ušita z kvalitních přírodních materiálů, které vynikají prodyšností, vysokou savostí a pohodlím. Všechna zmíněná pyžama a ještě i jiná najdete na stránkách Luxusnipradlo.cz.