Modrotisk je opět v módě
Modrotisk je starodavnou českou textilní tiskařskou technikou, kterou najdete dokonce i na seznamu UNESCO. Modrotisk kromě nás používají i na Slovensku, v Německu, Rakousku a Maďarsku. Původně však vznikla v Indii.
Technika barvení a tisku látek se nezměnila již déle než 3 století. Modrotisk však existoval už v 16. století. V minulosti se používal k výrobě částí, které jsou součástí krojů. Dále se používá k výrobě pracovního oblečení, k nimž patřily dámské a pánské zástěry, košile, šátky i fěrtochy. Modrotisk zdobí drobné květinové vzory i obilné klásky.
Jak se tvoří modrotisk?
Na modrotisk se tradičně používal len nebo bavlna. Bílé plátno se nejprve potiskne s pomocí dřevěných forem různými motivy. K tisku se užívá směs kaolinu a arabské gumy. Vše se dělalo ručně. Po vytvrzení se pak barví v indigové lázni. Nakonec se pak vše vypraloještě v slabém roztok kyseliny sírové. Indigo je prášek z indigovníku, nasušené rostliny z Pákistánu.
Modrotisk rozhodně není
Modrotisk rozhodně není strojově tištěný modrobílý vzor. Nic společného nemá ani s digitální technikou. Jde o něco jiného, co se na skutečném modrotisku se snaží parazitovat. Na to je nutné si dát pozor a při nákupu předmětů se nenechat oklamat.
Modrotisk je opět v módě
Techniku modrotisku i její vzory používají s velkou oblibou i módní designéři. Objevuje se i na dekorech v interiéru. Nově zkouší i na hedvábí a saténu. O modrotisk je velký zájem i v zahraničí. Líbí se hlavně v Japonsku. Možná i proto se objeví na uniformách našich olympioniků. Nová kolekce olympijského oblečení pro olympiádu konající se v roce 2020 zase bude vyrábět osvědčená firma Alpine Pro. Návrhy jednotlivých modelů pak vytváří Zuzana Osako.