Letectví a móda - ikonické kousky, které ovlivnily svět
Mysleli jste si, že letectví a móda nejdou dohromady? Zdání klame. Mají toho překvapivě mnoho společného. Po přečtení tohoto článku budete možná překvapeni, kolik toho ve skutečnosti je. V minulosti je skutečně používali civilní a vojenští piloti a dodnes jsou součástí dámské i pánské módy.
Jedním z nejprodávanějších produktů, který je nejvíce spojován s letectvím, jsou krátké kožené bundy, známé jako tzv. pilotní bundy. Dodnes jsou již po několik desetiletí trvalou součástí každodenní módy. Původní verze leteckých bund se objevily již před první světovou válkou, tedy v době, kdy letectví bylo ještě v plenkách. V letadlech proto byla velká zima a piloti potřebovali teplé oblečení. Perfektním materiálem se v té době ukázala koňská nebo tulení kůže, která je dokázala účinně ochránit před větrem a chladem.
Všeobecně se má ostatně za to, že tím nejlepším a nejčastěji kopírovaným modelem leteckých bund je model A2, který byl vytvořený pro americkou armádu v roce 1940. Nicméně, kromě toho se používaly i britské, německé a další jiné modely. K těm nejznámějším patří typy kožených bunda A1 z roku 1927, M422 z roku 1941 a G1 z roku 1947.
Obliba leteckých bund je bezesporu zásluhou americké kinematografie. Jde především o kultovní film z 80tek - Top Gun, protože právě tam se objevuje bunda G1, kterou americká armáda používala od roku 1947 až do 80. let minulého století.
Bombery
Rychlý vývoj a modernizace bojových letounů ovlivnily i změnu parametrů oblečení pro piloty. Vzduchotěsné a vytápěné kabiny již již nevyžadovaly tak tlusté a teplé bundy s kožešinovým límcem a věc ovlivnily samozřejmě i peníze. Přírodní kůže byla jednoduše příliš drahá a bylo čím dál, tím více problematické získat ji v dostatečném množství, kolik jí armáda potřebovala. A tak se začal používat nylon. Nejklasičtějším modelem této doby byla tzv. MA-1, čili nylonová bombardovací bunda. Měla také pletený stojáček, kapsu na zip na levém rukávu a oranžovou podšívku. Oblíbili si ji hlavně skinheadi. Dnes se ale objevuje v celé řadě barevných odstínů, včetně potisků. Vyrobené jsou rovněž z různých materiálů.
Krátké “kabáty”....bundy
Tradiční kabáty z ovčí kůže vás efektivně ochrání i před extrémním počasím. Sahaly obvykle po kolena. Jenže, ta délka nebyla pro piloty praktická a tak se zkrátily a staly se z nich bundy. Stalo se to v roce 1934, kdy se objevil model B3. Kromě toho, že jde o ovčí kabát ve zkrácené verzi, se vyznačuje také vysokým límcem, který je možné zaplnout, chyběly mu naopak manžety na rukávech. A získala označení bombardér, jako jediná je oproti těm ostatním v právu.