Lakros
Lakros dříve praktikovali Indiáni, ale tehdy se tým skládal z několika stovek hráčů a hřiště bylo obrovské, dlouhé až několik kilometrů. V minulosti se nepoužívaly branky ani chrániče a zápas trval i několik dní. Nebylo to přitom až tak o soutěži, jako o učení se soutěžit. Indiáni tento sport brali jako součást každodenního života a způsob zábavy, což je v dnešní době prakticky nemyslitelné. V průběhu let ale prošel lakros mnoha úpravami a v Evropě se objevil v 17. století, kdy se francouzští misionáři usadili v Quebecu. konečná pravidla byla pak stanovena v 19. století a samotná hra se stala méně brutální. v současné době je tento sport populární hlavně v USA a Kanadě. Jedno pravidlo však zůstává nezměněno - hráč musí využít svých sportovních dovedností k tomu, aby pomocí speciální rakety dostal míček do soupeřovy branky.
Druhy lakrosu
Pánský lakros
Hry se odehrávají na velkém hřišti. Z každého týmu se hry účastní 10 hráčů, 1 brankář, 3 obránci a 3 záložníci. Herní doba je 60 minut a skládá se ze 4/4 po 15 minutách. Každý hráč je povinen nosit chrániče, protože je tato disciplína poměrně brutální a může mít za následek nepříjemné zranění. Lacrosové hřiště má 55x100 metrů a je rozděleno na oblast obrany, útoku a křídla.
Dámský laktros
V dámském lakrosu je mnohem méně fyzického kontaktu, takže ženy nemusí nosit velké množství ochranných pomůcek, stačí chrániče zubů a brýle. Přestože v ženských hrách není mnoho brutality, ke zraněním stále dochází. Pravidla zakazují agresivní útoky na tělo a hráči hrají v sukních. Na hřišti je 5 záložníků, 3 obránci a 1 brankář. Zápas trvá 1 hodinu a je rozdělen na poločasy po 30 minutách. Hráči mohou během hry dostat zelenou, žlutou a červenou kartu. Ženský llakros byl představen v roce 1890 ve Skotsku.
Boxlakros
Halová verze této disciplíny byla popularizovaná v roce 1931. Zápas se hraje na krytém hřišti se 6 hráči. Co odlišuje boxlakros od běžného lakrosu je skutečnost, žev prvním případě jsou povoleny souboje. A protože hráči dostanou několikaminutové tresty, mohou se znovu vrátit na hřiště. Na rozdíl od standardního lakrosu na trávě musí mít hráči větší ochranu, kromě helmy a rukavic jsou vyžadovány chrániče ramen, loktů a ledvin. Brankář je také vybaven výstrojí na ochranu horní části těla a holení. Kromě toho mohou hráči používat pouze dlouhé hole, které jsou dlouhé mezi 1 a 1,2 m.
Interkros
Bezkontaktním sportem je interkros, v němž se používá plůastová hůl bez síťky, v níž se drží míč. Na hřišti je 5 hráčů a hrací plocha má rozměry 20 x 40 m. Interkrosový zápas lze hrát venku i uvnitř. Tato variace je skvělou pohybovou aktivitou pro mladé lidi, kteří uvažují o profesionálním hraní lakrosu.