Kde se vzal deštník
Deštník je praktickým doplňkem, který by neměl chybět ve výbavě žádné ženy i muže. Hodí se i tam, kde se jezdí především autem. V určitém ročním období se deštník stává praktickým módním doplňkem.
Abyste si deštník pořádně užili, neměli byste na něm šetřit. Vyberte si takový, s nímž bude manipulace nejjednodušší. Praktické jsou takové deštníky, které se vám vlezou do kabelky. Po stažení z deštníku oklepte kapky a dejte do igelitového pytlíku, abyste s ním nedělali loužičky.
Co jste možná o deštníku nevěděli
Historie deštníku
Deštníky byly vynalezeny v Číně kolem roku 21 našeho letopočtu. Sloužil pouze panovníkům při projížďkách kočárem, odtud se pak dostal do celého světa po hedvábné stezce přes Japonsko a Koreu. Ve starověku představoval symbol moci, používali ho jen vládci, náboženské špičky a buržoazie.Už od počátku deštník vypadal de facto stejně jako dnes. Deštník byl velmi oblíben v Evropě již v době římské říše. V Evropě ho využívaly výhradně ženy. Muži ho začali používat až od 18. století. Středověk mu však nefandil. Do módy přišel přišel až v renesanci. V 19. století bylo vynalezeno vystřelování deštníku. První specializovaný obchod na deštníky otevřel v Londýně roku 1830 James Smith and Sons. První evropské deštníky měly rukojeti z tvrdého dřeva. Ocelovou konstrukci vynalezl až v roce 1852 Samuel Fox. V roce 1885 William C. Carter skládací systém deštníku.
Perličky
- I když deštník de facto svou podobu již dva tisíce let takřka nezměnil, v USA je na 120 000 různých záznamů spojených se snahou deštník nějakým způsobem vylepšit. Bohužel nic nebylo úspěšné.
- Největším výrobcem deštníků na světě je Čína, přesněji oblast Songxia, kde je více než 1000 továren, kde se vyrobí zhruba půl miliardy deštníků za rok, což je 30% veškeré světové produkce.