Jaké pádlo na paddleboard vybrat?
Aby bylo pádlo na paddleboard efektivní a příjemné, potřebujete tu správnou délku, tuhost a velikost listu. Důležitá je také jeho konstrukce, použitý materiál a typ desky. Důležitá je také konstrukce, použitý materiál a typ desky. Zjistěte tedy spolu s námi, jaké pádlo k paddleboardu zvolit v závislosti na vaši úrovni, plaveckého stylu a individuálních parametrech.
Délka pádla - jak ji přizpůsobit své výšce?
Správná délka pádla je zásadní pro udržení správného držení těla a účinnosti plavání. Příliš krátká délka vás donutí se ohnout a zůstat v nepohodlné poloze, aby čepel zůstala ponořená ve vodě. To může vést mimo jiné k bolestem zad. Příliš dlouhé veslo se zase bude špatně držet. Nepohodlné manévrování pak bude mít za následek přetěžování ramennních svalů. Pokud chcete zjistit tu správnou délku, postavte ho sviste a opřete ho o zem. Uchopte jeho rukojeť, ruka by přitom měla být mírně ohnutá v lokti a rukojeť by měla spočívat v ohbí zápěstí. Nakonec je třeba délku pádla přizpůsobit i stylu plavby a typu vody. Univerzální by mělo být 15-25 cm delší. Pro rekreační účely a klidnou vodu je vhodné páslo o 15 cm delší než je vaše výška. Pokud chcete závodit na dlouhé vzdálenosti, potřebujete pro maximální rozsah, rychlost a sílu pádlo, které je o 25 cm delší. Při sprintu a nárazovém větru nebo chytání vln krátké pádlo.
Typy pádel
Pádla jsou jednodílná, dvoudílná, třídílná. Vše závisí na individuálních potřebách. Pevné modely jsou nejlepší volbou pro zkušené jezdce, kteří již mají jasně definované preference a styl plavání. Nastavitelná vícedílná pádla dávají větší manévrovací prostor, pokud jde o přizpůsobení typu desky nebo k parametrům uživatele, což z nich dělá univerzálnější řešení. Design, který umožňuje nastavení v několika rozsazích, je skvělou volbou pro rodiny s dětmi.
Pádlo hliníkové, karbonové nebo sklolaminátové?
Materiál, z něhož je pádlo vyrobeno, ovlivńuje jeho hmotnost. Zejména na začátku je vhodné lehké pádlo. Během pár hodin plavání uděláte hodně záběrů a s příliš těžkým pádlem byste byli unavenější. Při absenci té správné techniky nebo délky je možné zvýšit riziko přetížení. Materiál je důležitý i z důvodu tuhosti pádla. Tuhé pádlo je efektivnější v přenosu záběru, ale vyžaduje více cviku. pokud máte zraněné rameno nebo zápěstí, potřebujete o něco pružnější pádlo. Karbon je nejlehčí, ale také nejtužší a nejdražší. Snadno se také poškodí. Sklolaminát je lehký, dobře tuhé a levnější. Hliníkové pádlo je pevné a tuhé, ale poměrně těžké. Dřevěné pádla jsou relativně lehké. Plastová pádla se obvykle nevyrábí. Plast se používá k výrobě čepelí a rukojetí.
Velikost a tvar pera
Dalším prvkem, který je třeba vzít v úvahu, je velikost lopatky, tedy té části, jež jde do vody. Tyto parametry ovlivňují to, jak se pádlo chová. Pokud jde o velikost kotce, neexistuje žádné pevné pravidlo pro jeho výběr. Zde byste měli vzít v úvahu své vlastní preference, styl veslování nebo stavbu těla. Obecně se doporučuje volit větší pírko, pokud máte pevnou postavu a vyšší váhu. Za zmínku stojí, že velká čepel bude efektivnější a umožní rychlé nastavení polohy, ale bude vyžadovat i větší sílu a naopak. Malé rozměry kotce se budou hodit například sprinterům, lidem s problémy například s klouby nebo těm, kteří preferují dálkové plavání v klidných vodních nádržích.