Jaké jsou výhody zimního plavání
Krátkodobé ponoření do studené vody jako lék na mnohé neduhy je známé již od starověku. Výhody této techniky jsou nyní také oceněny. Vysvětlíme výhody zimního plavání a jak ho dělat bezpečně.
Co je zimní plavání?
Plavání není nic jiného než druh systémové kryoterapie, tedy vystavení těla nízké teplotě ponořením do vody. Nezáleží na tom, kde plavete, i když lidé, kteří tento test pravidelně podstupují, zdůrazňují, že by to měla být vnější vodní plocha.
Jednotná definice nízké teploty neexistuje, protože každý z nás na chlad reaguje trochu jinak. V pramenech lze také nalézt různé teplotní rozsahy, ačkoli dominantní rozsah je od 12 do 8 pro studenou vodu a pod 4 pro ledovou vodu.
Obecnou myšlenkou zimního plavání je stimulovat imunitní systém krátkodobým vystavením vodě s nízkou teplotou, ačkoliv zimní plavání má mnohem více výhod.
Jak začít s plaváním?
Mnoho lidí si klade otázku, jak začít se zimním plaváním. Na zdravé plavání byste si měli zvyknout pár týdnů před vstupem do ledové vody. V první řadě zvažte přihlášení na lékařskou prohlídku. Zkontrolujte, zda váš krevní obraz, lipidový profil a srdeční stav nevyvolávají u vašeho lékaře žádné obavy. Návštěva specialisty je dobrou příležitostí promluvit si o možných kontraindikacích.
Dalším krokem by měl být počáteční adaptace na pocit chladu, kterou můžete provádět i doma. Začněte a ukončete každý den studenou sprchou trvající několik minut. Postupně prodlužujte dobu koupání, až to přestane být nepříjemné.
Každému vstupu do vody by měla předcházet rozcvička. Nejde však o dlouhou nebo vyčerpávající činnost, která vás velmi rozpálí. Takový tepelný šok by s největší pravděpodobností vedl k poruše imunitního systému a nachlazení.
Stačí základní gymnastické cviky jako dřepy, jumping jacks, push-ups nebo jumping jacks. Můžete je doplnit několika minutami běhání. Každé cvičení provádějte plně oblečení, ale postupně odebírejte vrstvy, abyste využili přirozené termoregulace vašeho těla.
První vstupy do vstupy do vody by měly být krátké, od 1 do 5 minut. Jak si zvyknete na chlad, můžete si zimní plavání prodloužit až na 15-20 minut. Předpokládá se, že po této době se mohou objevit příznaky hypotermie, i když jde o vysoce konvenční hranici. Vždy věnujte pozornost signálům, které vám vaše tělo vysílá.
Když stojíte ve vodě, můžete chodit nebo poskakovat z jedné nohy na druhou, ale snažte se nestát na místě. Vyvarujte se také namočení rukou a hlavy. Těmito částmi těla uniká velké množství tepla. Vezměte prosím na vědomí, že jste začátečnici a ti nosí čepici a ruce drží nad hlavou.
Ponoření do studené vody by měl doprovázet pouze pocit chladu a zapíchání jehliček do těla. Rozhodne zde není místo pro křeče, dušnost, modrou tkáň nebo bolest na hrudi. Pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě jděte z vody!
Po opuštění vody se začněte co nejdříve oblékat, abyste si neprochladli tělo. Vyplatí se mít s sebou něco teplého k pití, i když by to neměla být káva. Kofein v něm obsažený zbytečně povzbudí srdce, které se právě zpomalilo, k intenzivní práci. Obyčejný černý čaj funguje dobře. Pokud však chcete ztratit tukovou tkáň, neslaďte ho.
Jaké jsou výhody zimního plavání?
Hlavním přínosem je stimulace imunitního systému, díky čemuž by měly být infekce méně časté. Je však důležité prodlužovat dobu pobytu v chladném prostředí postupně. Když to přeženete, snížíte koncentraci lymfocytů a v důsledku toho snížíte imunitu.
Plavání v studené vodě redukuje váhu a celulitidu. Děje se tomu v důsledku aktivace hnědé tukové tkáně, která stimuluje spalování bílé tkáně, tedy tkáně viditelné pod kůží. Nízká teplota navíc zvyšuje klidový metabolismus. Zimní plavání se proto doporučuje i jako jedna z metod boje s nadváhou a obezitou.
K dalším výhodám patří:
- snížení krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu
- regulaci lipidového a hormonálního profilu
- uklidňující účinek
- urychlení regenerace po tréninku, odstranění otoků a snížení zánětů