Jak vyčistit koženou bundu
Koupě kožené bundy je dobrou investicí. Kvalitní kožená bunda by neměla chybět v šatníku žádné ženy ani muže. Důvod je přitom jednoduchý, jde o kvalitní, nadčasový materiál, který je navíc velmi praktický a univerzální. Kožené bundy jsou navíc velmi slušivé, vysoce odolné a vynikají dlouhou životností.
Aby však dobře vypadala i po několika letech nošení, je nutné o ni správně pečovat. Péče o bundu se liší podle toho, zda je bunda broušené kůže, nebo hladké kůže.
Jak čistit bundu z broušené kůže
Ono není broušená kůže jako broušená kůže. Ta, která je broušená, říká se jí semiš. Broušená z rubu je hrubší a říká se jí velur. Broušená z lícové strany je jemnější a říká se jí pro změnu nubuk. Ať už jde o jakýkoliv typ, nikdy se nečistí na mokro, protože by mohlo dojít ke zničení struktury vlasu. Na bundě by se mohly objevit nepěkné mapy. Bundu udržujte podle štítku. Obvykle se tomu tak děje s pomocí speciálního brusného polštářku nebo gumy na kůži. V nejhorším případě můžete použít hrubší houbičku. Kůži kartáčujte v obou směrech. Tento způsob čištění odstraní stopy od deště, slepená i ušpiněná místa. Na ostatní použijte speciální gumu na kůži. Skvrny od mastnoty posypte rozdrcenou křídou, nechte 24 hodin působit a pak vyprašte, vyfoukejte a vykartáčujte.
Jak vyčistit bundu z hladké kůže
Bunda z hladké kůže je méně choulostivá. I tuhle kůži byste však neměli promočit. Špinavá místa otřete vlhkým bavlněným hadříkem a mýdlovou vodou. Vyčištěnou bundu pak vytřete do sucha. Kožená bunda nesmí přeschnout, protože by mohla popraskat. Po zmoknutí a jejím uschnutí, je nutné ji naimpregnovat. Kůže se impregnuje 2x-3x ročně speciálním přípravkem k tomu určeným. V nejhorším případě k tomu můžete použít indulonu.