Jak vybrat tu nejlepší sálovou obuv?
Jak vybrat tu nejlepší sálovou obuv? Tak s tímto problémem se potýkají nejen rodiče, ale i sportovci, kteří se připravují na amatérské nebo pokročilou úroveň na další sezónu halových sportů. Nabídka sálové obuvi je ohromná.
Jak by měla vypadat dobře vybraná sálová obuv?
Dobře vybraná sálová obuv je především pohodlná, poskytuje volnost a hlavně nás chrání před různými mechanickými poraněními. Jak by měla vypadat? Její vzhled je až druhořadou záležitostí. Nicméně, právě svršek upoutá naši pozornost nejvíce, a proto jím začneme.
Určitě je pro mnoho lidí rozhodující značka a vzhled. Pak jsou tu zastánci tlumených barev, kteří preferují klasické boty nebo fanoušci těch nejnovějších kolekcí, které často přitahují svým vzhledem. Velmi často výrobci používají světlé barvy. Proč tomu tak je? Při manipulaci s míčem nemusí hráč soustředit svou veškerou pozornost jen na míč, protože díky samotné barvě obuvi můžeme míč ovládat koutkem oka, díky čemuž můžeme směřovat svou pozornost také dění na hřišti.
Zcela jiným tématem je pak materiál, z něhož je svršek vyroben. Volba je v tomto případě jednoduchá, protože si můžeme vybrat ze 3 možností. První jsou boty vyrobené z přírodní kůže. Jejich výhodou je bezesporu odolnost. Kožené boty poskytují dobré proudění vzduchu a přizpůsobí se tvaru nohy. Nejcharakterističtejším znakem je pak jejich deformace. Při jejich nákupu mějte na paměti, že musíte volit velikost, která padne jako ulitá, protože používáním se boty mírně roztáhnou a přizpůsobí se nohám. Druhou skupinou jsou sálovky ze syntetického materiálu. Jsou tenčí a lehčí. Díky tomu je obuv také menší. Pokud vám na botě něco vadí, měli byste se ho rovnou vzdát, protože syntetický materiál se nepoddá. Jejich velkou výhodou je fakt, že prakticky od prvního tréninku noha dobře cítí míč při přihrávkách, střelbě nebo driblingu. Na trhu se rovněž objevují sálovky z textilnho materiálu. Jsou obvykle levné. Jenže je to na úkor toho, že ochrana nohy při hraní je v nich na velmi nízké úrovni. Pokaždé, když na vás soupeř šlápne, pořádně to ucítíte, což výrazně snižuje komfort hry.
Velmi důležitý je profil obuvi
Zde můžeme boty rozdělit obuv na širší a užší. Dokonce i ty nejnápadnější sálovky nemusí jednoduše sedět profilu našich nohou. Před nákupem se vyplatí konzultovat s prodejcem, který snadno posoudí profil chodidla, díky němuž si budete moci vybrat nejlépe padnoucí model sálové obuvi. Zde je také zapotřebí vzít v úvahu materiál, z něhož je sálová obuv vyrobena. Hráčům s širší nohou doporučujeme boty z přírodní kůže. Syntetické boty jsou naopak určeny pro hráče s užší nohou.
Dalším prvkem, jenž stojí za pozornost je polstrování. Podšívka je místo, kde se naše noha musí cítit stabilně a pohodlně. Bývá vyrobena z textilního materiálu nebo syntetické kůže. Textilní materiál podle nás dodává pocit větší stability než podšívka ze syntetické kůže. Možná je to tím, že při kontaktu se zpocenou nohou ji kůže nedokáže udržet v původní poloze. Na druhou stranu je kůže mnohem odolnější než textilní materiál podle nás dodává pocit větší stability než podšívka ze syntetické kůže. Možná je to tím, že při kontaktu se zpocenou nohou ji kůže nedokáže udržet v původní poloze. Na druhou stranu je kůže mnohem odolnější než textilní materiál, který se časem uvolňuje.
Posledním aspektem, jemuž musíme věnovat pozornost, je podrážka. Podešev by měla být rozdělena na dva typy: střední a vnější. Mezipodešev je zodpovědná především za odpružení. A při nákupu bot na něm rozhodně nešetřete. Měli byste si vybrat takové modely, které mají dostatek tlumící pěny, abyste i při chůzi cítili tu správnou dávku pružiny. Podlaha v hale je velmi tvrdá, takže spoje jsou vystaveny velkému zatížení. Každý, kdo kupuje sálovou obuv, musí věnovat svou pozornost tomuto aspektu, hlavně ti, kteří váží více, protože ti budou nejvíce zranitelní vůči zranění. Pokud nám něco může pomoci snížit riziko zranění, musíme to bezpodmínečně použít.
Pozor si dejte také na podrážku
Vnější podrážka sálových bot, i těch nejtěžších, je pryžová. To zaručuje dobrou přilnavost a zároveň umožňuje náhlou změnu směru běhu během hry, což je velmi důležité při pohybu po aréně. Další důležitý prvek podrážky je neoznačovací systém. Díky němu budeme moci hrát v jakékoliv aréně, protože podrážka s tímto systémem nezanechává na parketě špinavé stopy. Na sportovních halách se často zobrazuje informace, že hráčům v botách s černou podrážkou je vstup do haly zakázán právě z obavy zanechání stop.
Správně zkonstruovaná podrážka by měla dobře držet podlahu a poskytovat adekvátní trakci a stabilizaci. Na tomto místě však lze učinit malou poznámku. Není to žádná tragédie, když má obuv mírný skluz. Boty, které mají velmi dobrou přilnavost, způsobují mnohem větší zatížení kolenních a kotníkových kloubů, což může z dlouhodobého hlediska vést k poranění těchto kloubů, čemuž bychom se měli vyhnout. Pokud tedy obuv trochu klouže po podlaze, není to zásadní problém, pokud je úchop dostatečně dobrý, abychom v nich mohli volně zatáčet a neklouzat.