Jak vybrat softshellovou bundu
Softshell je velmi praktický, funkční, větruodolný, prodyšný materiál, který je alternativou k tradičním dvěma vrstvám outdoorového oblečení, tedy bundě s membránou a fleecem.
U softshellového oblečení je důležitá prodyšnost a potom také voděodolnost. Pod toto oblečení se obléká pouze termotriko nebo triko a nic dalšího není zapotřebí. Softshellové bundy mají hned několik dalších výhod. Jde třeba o lehkost, vysokou prodyšnost, odolnost proti nečistotám, snadné čištění i dobrá termika. Většina softshellových látek je zespodu pokryta tenkou vrstvou fleecu. Díky ní pak chrání softshellové bundy před větrem a prochladnutím. V zimě ale musíte mít na paměti, že byste pod ním měli mít vždy ještě nějakou fleecovou vrstvu.
Co byste měli vědět o softshellové bundě
Softshell není zcela voděodolnou látkou. Lehkému dešti odolá. Proto je často pokryta vrstvou DWR, což je typ impregnace, díky níž materiál nenasává vodu, špínu a nečistoty. Hlavními vlastnostmi softshellu jsou velmi dobrá prodyšnost a větruodolnost. Materiál se používá k výrobě kvalitních bund pro outdoorové sporty. Ty se pak nosí k lezení po horách, horské chůzi, hodí se pro běhání a podobně. Velkou těchto bund je lehkost, pružnost, flexibilita a velká prodyšnost.
Jak si koupit softshellovou bundu?
Při nákupu softshellové bundy si nejprve ujasněte, k jakým činnostem ji chcete využívat a také, jestli si chcete pořídit i stejné kalhoty. Pak vezměte v úvahu její střih. Při lezení by softshellová bunda měla dobře sedět a kapsy by měly být vysoké. Při jiných činnostech už to tak důležité není. Nicméně, i tak by bunda neměla být příliš široká, ale ani příliš těsná. Kapuce by měla být praktická a měla by být využitelná i při silném větru. Pokud vám záleží na váze bundy, mějte na paměti, že bez kapuce je bunda lehčí. Bundy s membránou zlepšují její odolnost. To je však za cenu navýšení hmotnosti bundy. Výztuhy by měly být na místech zvláště náchylných k oděru.