Jak si vybrat svůj první skateboard
Chcete se naučit jezdit na skatu? A už máte svůj první skateboard? Nemáte? Výběr prvního skateboardu pro úplného začátečníka není zrovna nic jednoduchého. Připravili jsme si pro vás jednoduchý návod, který by vám měl s výběrem vašeho prvního skateboardu pomoci.
Svůj skate si vybírejte podle jeho využití
Jak často se jízdě na skatu chcete věnovat a také kolik chcete do skateboardu investovat. Pokud jste začátečník, je pro vás výhodnější pořídit si kompletní skateboard. Zajedno vás to vyjde levněji a za druhé, pro začátek vám to doopravdy stačí. Potom, co si uděláte jasno a jízdu si alespoň trochu osvojíte, vždy si můžete nechat skateboard potom poskládat.
To, jaký skateboard si pořídíte, dost zásadně ovlivňuje i technika jízdy. Jde o velmi důležitý bod, který rozhodne, zda sáhnout po streetovém skateboardu nebo longboardu. Longboardy mají díky větší desce a větším kolečkám vyšší stabilitu a rychlost při rychlejší jízdě. Jsou určeny k rychlejší jízdě v ulicích a z kopců. Streetové skateboardy vám umožní lepší kontrolu a jsou lepší pro provádění triků.
Kompletní skateboard
Kompletní skateboardy jsou pro začátečníky nejlepší. Mají obvykle desku z plastu nebo dřeva, šířku 19 až 20,5 centimetrů, délku přibližně 80 centimetrů. S velikostí je nutné se řídit podle desky.
Jak vybrat velikost
Dospělý a děti od 13 let s velikostí bot 41+ a výškou 161 centimetrů a více potřebují desku dlouhou 72 až 80 centimetrů. Junioři ve věku 9 až 12 let s výškou 131 až 160 centimetrů a velikostí bot od 39 do 41 potřebují délku desky mezi 55 až 71 centimetry. Mini skateboardy s délkou 40 až 55 centimetrů jsou ideální pro malé děti ve věku 6 až 8 let, pohybují se svou výškou mezi 100 až 130 centimetry a jejich velikost boty je tak nějak okolo 35 až 38.
Další důležité výběrové parametry
- Nejčastějším materiálem pro výrobu skateboardu je kanadský javor. Deska je vyrobena obvykle ze sedmi dýh, které jsou vrstveny na sebe. Desky jsou pak pevnější, ale i těžší.
- Větší kolečka umožňují stabilnější jízdu a lépe se dokáží poprat s nerovnostmi na silničním povrchu a jsou také i rychlejší.
- Malá kolečka jsou lehčí a nemusíte se u nich tolik odrážet.
- V úvahu je rovněž důležité vzít i tvrdost koleček, protože určují rychlost a přilnavost. Obecně je možné říci, že čím jsou tvrdší, tím jsou rychlejší a naopak. Ti měkčí mají pro změnu větší přilnavost a jsou vhodnější pro streetovou jízdu.