Jak plavat kraul - technika, dýchání a efekty
Kraul je nejrychlejší a nejúčinnější plavecký styl. Pro začátečníky však představuje hotovou výzvu. Ne všichni kraul zvládnout. Nicméně, rozhodně stojí za to, abyste se ho naučili. Víte, jak kraulovat? Kolik máte udělat záběrů, než se nadechnete? Jak kraul ovlivňuje vaše tělo? Na všechno vám odpovíme.
O kraulu
Není přesně známo, kde se vzal, zda pochází z Jižní Ameriky nebo z Šalamounových ostrovů, ví se ale, že se do Evropy dostal v 19. století. Okamžitě se ukázalo, že je mnohem rychlejší než doposud známý plavecký styl “prsa”. Byl proto po nějakou dobu mezi účastníky plaveckých soutěží zakázán. Dnes je paradoxně tím nejoblíbenějším plaveckým stylem, který milují jak sportovci, tak i amatéři.
Kraulování, co to je?
Kdo měl možnost sledovat plavecké závody, jistě ví, jak takové kraulování vypadá. Narovnané tělo je téměř neustále ponořeno ve vodě. Pracuje se u toho střídavě rukama, kdy jednou ponoříme do vody pravou a potom zase levou, zatímco opačné ruce se zvedají pro změnu nad hladinu. Nohy pak pod vodou provádí nůžkový pohyb. Důležitá je u tohoto plavání i správná technika dýchání. Vzduch v kraulu se nasává zvednutím hlavy na stranu nad hladinu vody. Zbytek času je hlava ponořena ve vodě.
Správná technika kraulování
Správná technika má významný vliv na efektivitu, pohodlí i bezpečí. Vyplatí se proto, když si pro začátek dopřejete několik lekcí u profesionálního trenéra, který vás správnou techniku plavání naučí.
Práce paží v kraulu
Práce paží se dělí na podvodní a nadvodní. V podvodní poližte paži jemně pokrčenou v lokti do vody a ponořte dlaň, předloktí a paži. Poté proveďte pohyb, jako byste chtěli chytit vodu a přitáhněte ruku pokrčenou v lokti směrem ke kyčli. Po závěrečné fázi zatlačení vzad paži zvedněte a přemístěte ji nad vodu a opět skloňte hlavu. Stejný pohyb pak opakujte na druhou stranu.
Kraulové dýchání
Dýchání by mělo proběhnout ve fázi zvednutí hlavy, kdy jde nahoru spolu s rukou, která se tlačí z vody ven. Můžete to udělat pokaždé, ale pokročilí plavci nasávají vzduch každé 2 nebo dokonce až 5 záběrů paží.
Práce nohou v kraulu
Nohy v kraulu pracují po celou dobu pod vodou a dělají nůžkový pohyb. Střídavě se krčí pravá a levá noha jednu po druhé v kyčelním, kolenním a hlezenním kloubu.
Co se vám pro plavání kraulu bude hodit?
Správná technika je bezesporu klíčem k úspěchu, ale nepodceňujte potřebné vybavení. Nejlepší jsou samozřejmě jednodílné plavky a pro muže potom sportovní plavky. Vzhledem k tomu, že je hlava neustále ponořená ve vodě, tak plavecké brýle a čepice nesmí chybět. K učení kraulů jsou vhodné i plavecké ploutve. Do tašky si také nezapomeňte přibalit ručník z mikrovlákna, šikovnou toaletní taštičku a žabky.
Co vám plavání kraulem dá?
Plavání kraulem má fantastický účinek na celé tělo, posiluje svaly, zlepšuje pohodu a umožňuje zbavit se nepotřebné tukové tkáně. Nejvíce se rozvíjí svaly paží, ramen, zad. Dále posilují svaly nohou, hýždě a dokonce i šikmé břišní svaly. Dále zlepšuje krevní oběh a zvyšuje kapacitu vašich plic. Posiluje vaši kondici a předchází civilizačním chorobám. Kraulové plavání posiluje záda a odlehčuje bedra, takže pokud máte problémy s těmito partiemi páteře, hurá do toho. Vzpřímené držení těla se stane přirozeným. Za hodinu středně intenzivního tréninku dokážete spálit 300 kcal. Důležité však je, abyste plavali správným způsobem, protože jinak si můžete i ublížit.