Jak funguje lavinový detektor?
Co si vzít na hory? Tuto otázku si nekladou pouze nezkušení nováčci, ale i otřískaní a zkušení turisté a horolezci. Každý zimní výlet by měl být naplánován od A do Z, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a zaměřili se hlavně na dosažení svého cíle. Jedním takovým vybavením, který rozhodně stojí za zvážení, je lavinový detektor. Jak takové zařízení funguje a proč je důležité ho mít? Povíme vám to.
Lavinový detektor, je doopravdy nutné ho mít?
Stojí za to připomenout, že nemusíte chodit nějak daleko, abyste na horách v zimě čelili skutečnému riziku. I v místních Beskydech nebo Krkonoších jsou rizika lavin. Takové jevy mohou být výsledkem lidské činnosti na stezkách, stejně jako se mohou objevit spontánně, pod vlivem přírodních sil. Je tu 5 stupňů lavinového nebezpečí. První a druhý, nízký a střední, nejsou spojeny s vysokou pravděpodobností nebezpečí. Začátečníci by měli vzdát i výlety do 3. a 4. stupně. Takové prostředí vyžaduje již značnou zručnost. I proto je vhodné mít se sebou pro jistotu lavinový detektor pro vysílání.
Jak funguje lavinový detektor?
Lavinový detektor je elektronické zařízení, který každou sekundu vysílá krátký elektromagnetický impulz o frekvenci 457 kHz. Detektor navíc je možné nastavit do režimu vysílání i příjmu. Před vydáním se na túru se nastaví na vysílání. Lavinový detektor umožňuje v případě laviny rychle najít osobu pod lavinou.
Co ještě si se sebou vzít?
K základnímu vybavení pro zimní turistiku a horolezectví patří také lavinová lopata, která by měla být lehká a pečlivě profilovaná a také lavinová sonda, což je hliníkové měřidlo, s nímž můžete otestovat tvrdost podkladu. Dále zvolte vhodné oblečení, pohodlnou trekovou obuv, trekingový batoh s pláštěnkou, bunda do deště, opalovací krém, lékárničku, zdroj vody, spacák.