Jak běhat v zimě?
Běh v zimě může být výzvou. Mráz, bláto, kluzký povrch, smog, rychle padající tma. To je jen stručný výčet toho, co by se dalo pokračovat ještě dlouho. Pokud se však správně připravíte, zimní běh vás bude hodně bavit a navíc bude skvělým základem pro jarní starty. Zjistěte, co dělat, abyste i v zimě najezdili více kilometrů.
Běhání v zimě? Vhodné oblečení je zásadní
Při přípravě na zimní běh se musíte smířit s tímto jednoduchým faktem, že se neobejdete bez několika investic:
Začněte s botami, nejlépe trailovými, s podrážkou s maximální přilnavostí a svrškem, do něhož nepronikne sníh, rozbředlý sníh ani voda.
Ujistěte se také, že nosíte vhodné oblečení, nejlépe několik sad přizpůsobeným konkrétním povětrnostním podmínkám, hlavně teplotě a vlhkosti. Je také dobré mít se sebou vždy další lehkou pláštěnku.
Nezapomeňte se oblékat ve vrstvách, abyste si mohli sundat vrstvu, když se začne trochu oteplovat. Vyberte si technické sportovní oblečení, které odvádí vlhkost. A ani trail se vždy oblečte trochu lehčeji - ze začátku musí být zima, ale po pár kilometrech se vám tep výrazně zrychlí, stejně jako tělesná teplota. Nezapomeňte si trasu naplánovat tak, abyste cestu zakončili blízko domova, auta nebo autobusové zastávky. Po náročném tréninku vám bude jen strašná zima, když přejdete na běžnou chůzi.
Jak běhat v zimě? V masce
Než se vydáte na cestu, nezapomeňte kromě předpovědi počasí zkontrolovat i kvalitu vzduchu. Zvláštní pozornost věnujte odečtům ze všech stanic na trase - kvalita ovzduší v polských městech se může výrazně lišit i v rámci jednoho okresu. Pokud je kvalita vzduchu nevyhovující, určitě běžte v dobré protismogové masce. Není nic horšího než běhání ve smogu- přínosy kardio tréninku rozhodně nepřeváží rizika spojená s vdechováním velkého množství škodlivého prachu a látek. Pokud běháte v mrazu, bude se vám hodit i maska pro lepší tepelnou pohodu. Komín vám poslouží i v tomto případě.
Běhání v zimě? Čelovka, reflektory, lokátor a termodeka
Stačí se podívat z okna, abyste si vzpomněli, jak rychle se v zimě stmívá. Při výjezdu na běžeckou dráhu si to musíte pečlivě zapamatovat a nejlépe se s dostatečným předstihem připravit na padající tmu. I když jdete do místního dobře osvětleného parku, vezměte si a taky ji používejte, čelovku. Nejde jen o to být vidět pro lidi na druhé straně, ale také o to, aby vás nepřekvapila nějaká překážka na trase. Pouliční lampy nemusí poskytovat dostatek světla, aby bylo vidět náhlé nerovnosti v terénu, spadlé větve stromu, louži nebo neoficiální banánovou slupku.
Zajistěte svou bezpečnost také oblečením s reflexními prvky. Pokud běháte s telefonem s funkcí určování polohy, zapněte jej a sdílejte svou polohu s někým blízkým, samozřejmě předem daného člověka informujte, že si jdete zaběhat a měli byste se vrátit domů v konkrétní čas. Možná to zní trochu přehnaně, ale zranění, které vám brání v pohybu, není nic dobrého a v mínusových teplotách je to vlastně velmi nebezpečné. Z tohoto důvodu si se sebou vezměte termodeku, zabere minimum místa a možná vám pomůže čekat na pomoc.
A v případě, že běháte při poslechu hudby, vyberte si sluchátka s otevřenými zády, s režimem průslechu nebo dokonce sluchátka s kostním vedením. Když vidíte méně, je lepší všechno lépe slyšet.