Historie plavek
Cesta plavek je dlouhá a spletitá. Od momentu, kdy se u žen považovalo za nehorázně troufalé, když ukázaly kotník, do podoby dnešních mnohdy titěrných plavek ušitých z minima látky. Posun v postavení žen, odvahou i jejich sebevědomím, je doslova neuvěřitelný.
Vývoj plavek
Vývoj plavek má za sebou dlouhou historii. Podle historických dokladů, se ženy koupaly v oděvu podobnému dnešním plavkám již před více než třemi tisíci lety. Jenže pak přišlo křesťanství a to udělalo pohodlnému koupání přítrž.
Za plavky do vězení
Pak až do 18. století musely ženy nosit speciální koupací šaty, které zahalovaly celou postavu. Posunu se dočkaly až v 19. století, kdy měly dvoudílný set, dlouhé kalhoty až ke kotníkům a vrchní díl sahající ke kolenům. Postupně se začaly zkracovat rukávy a nohavice. Jako první se v takových více se odhalujících plavkách objevila rakouská vodní balerína Annette Kellerman, která začala vystupovat s odhalenými rameny, krkem a nohami. Hrála tak i v několika němých filmech. Nebylo to však bez odezvy, byla za to totiž několikrát zatčena.
Úchylní policisté měřili délku plavek
Stále však ještě ve dvacátém století plavky musely dosahovat minimálně 15 centimetrů nad kolena. Policie dokonce na plovárnách ženy přeměřovala, což bylo poměrně ponižující. Policie to navíc dělala ráda a se škodolibou radostí, čímž se vlastně chovala přesně tak, jak neměla a čemu zákaz měl předcházet. Při porušení délky ženám hrozilo vězení.
Jednodílné a dvoudílné plavky
Jednodílné plavky nakonec prosadily
Může za to svět stříbrného plátna a módní časopisy. Dvoudílné plavky mají na svědomí dva Francouzi, Jacques Heim a Louis Reárd. Na scéně se objevily hned po válce. Až do padesátých let si je lidé příliš nevšímali. Ony se ostatně ani na pláže nosit nemohly protože to bylo stále zakázáno. I jim pomohl až koncem padesátých let film, v němž hrála Brigitte Bardot.