Co vás pořádně zahřeje
Se svatým Martinem sice nedorazil sníh, ale zima už je celkem solidní a bude hůř. Zajímáte se, co vás v zimě pořádně zahřeje? Správně vybrané oblečení je základem. Nejde pouze o vrstvení, ale i o volbu vhodného materiálu a také i doplňků.
Jak si vybírat oblečení, aby vás zahřálo
Při oblékání však zvolte 3, maximálně 4 vrstvy oblečení, jež je však vyrobeno z kvalitního funkčního materiálu, které je schopno udržet teplo. Nepodceňujte volbu spodního prádla. To by mělo být v zimě bavlněné a mělo by dobře obepínat tělo, aby teplo nikam neunikalo.
Při výběru funkčního prádla je důležité si ho vybrat podle toho, jestli ho chcete na kolo, běh, lyže nebo horskou turistiku. Zjednodušeně to je o gramáži. Čím je vlna hustší, tím je teplejší. Podle gramáže poznáte, zda je oblečení vhodné na léto nebo na zimu. V létě si vystačíte s oblečením o gramáži 140g/m2, v zimě pak volte oblečení o gramáži 210g/m2. Svetry pak mají hmotnost zhruba 365 gramů.
Na nosnost tepla má vliv i tloušťka a tedy i jemnost vlákna, která se uvádí v mikronech. Čím méně mikronů oblečení má, tím je lehčí a tedy letní. To nejjemnější prádlo má do 20 mikronů. Silné prádlo vás dokáže zahřát, ale může být i nejjemnější.
Kde se nejvíce chybuje
Mnoho lidí zásadně chybuje tím, že se jednoduše špatně obléká. Termoprádla a jiného funkčního oblečení mají sice spoustu, ale neumějí ho oblékat. A tak se často stane, že ho zasklí něčím neprodyšným. Zruší tím celkovou efektivnost funkčního oblékání. Je vám nakonec zima, máte zpocené tělo a nakonec díky tomu prochladnete.
Aby vám v zimě bylo teplo, jedna vrstva vám stačit k tomu nebude
Aby vám bylo skutečně teplo, potřebujete mít na sobě tři vrstvy funkčního oblečení. První vrstvou je spodní prádlo, pak je to termoizolační vrstva, která musí být maximálně prodyšná. Obvykle jde o fleece. Jde o funkční mikiny, roláky, tepláky, lehké bundy. No a třetí vrstva je ta svrchní. Sem patří vesty, bundy a kalhoty, které vás ochrání před klimatickými vlivy.