Brašny na kola - bikepacking, jak na to?
Dlouho očekávaná cyklistická sezóna je před námi. Nastává proto ten pravý čas k nastavení cílů a priorit. Čas na upřímné odpovědi na klíčové otázky. Pokud se rozhodnete strávit letos více času na kole, více cestovat, a to i přes noc. Stojí za to usnadnit si to a připravit se na to.
Výlet od výletu se výrazně od sebe liší. Pokud to je výlet na několik dní a více, obnáší to nejen potřebu mít tu správnou fyzickou kondici, ale také potřebu zajištění ubytování, přípravu jídla a také i zabalení toho správného vybavení. To se neobejde bez nějaké strategie a volby těch správných prostředků, které si se sebou vezmete.
Batoh na přežití
Pokud byste měli vše sbalit do turistického batohu, bylo by to nakonec ne zrovna pohodlné a bezpečné dobrodružství. Jízda s těžkým turistickým batohem na zádech je všechno, jen ne dobrý nápad. V prvé řadě vás zahřeje na zádech, díky čemuž z vás poteče pot proudem. Vysoká hmotnost bude mít negativní vliv na ovladatelnost kola. Může vá dřít. Batoh prostě na dlouhý cyklistický výlet není tím nejlepším nápadem. A proto to nedělejte a sáhněte raději po brašnách na kolo.
Cyklistické brašny nejsou módním výstřlkem
Cyklistické brašny jsou v posledních letech mezi cyklisty velmi oblíbené. Pochopitelně, vždyť je to skvělá volba pro delší výlet na kole, ale rovněž i funkční využití pro lidi, kteří kolo používají jako dopravní prostředek. Pohodlně v nich přenesete i nákup. věci do práce, oblečení k převlečení a dokonce i notebook. Už jedna brašna stačí, abyste si užili pohodlí při přepravě. Brašny na jízdní kola jsou namontovány vzadu a vpředu u nosičů. Zatímco mnoho modelů kol má vzadu standardně nosič zavazadel, vpředu si na něj musíte ještě pořídit i ocelový rám, na který pak budete moci brašny připevnit. Vzadu pak můžete pohodlně uložit karimatku a spacák. Kapacita brašen by měla být uzpůsobena vašim potřebám. Důležité je, aby byly vodotěsné a funkční.
Jak zabalit brašny na kolo?
Při balení brašen je nezbytné správně rozložit hmotnost. Brašny umístěné vpředu by neměly obsahovat více než 30% hmotnosti celého vybavení. Těžké předměty by proto měly být umístěny na dně, co nejblíže stěně tašky. Ty věci, které používáte nejčastěji a které je třeba mít vždy po ruce v přední tašce. Jde třeba o bundu do deště nebo lékárničku.
Bikepacking v odlehčené verzi
Bikepacking, čili minimalistické zabalení na výlet. Umožňuje to rychlejší a bezstarostnější jízdu. Co by v brašnách nemělo chybět: pláštěnka, termoaktivní spodní prádlo, helma, lékárnička, osvětlení, vesta, pumpička na kolo, klíče na kolo, náhradní duše, opravné latexové rukavice, lepení na duši, zařízení na opravu řetězu, tuk, zámek na kolo. Dále budete potřebovat stan nebo houpací síť, spací pytel, karimatku a osvětlení. Hodit se vám rovněž bude: vařič, zapalovač, plyn, hrnec, nádoba na pití a příbory.