Jak nosit kožené kalhoty
25.12.2021
Kožené kalhoty jsou letošním must-have, jak se říká. Jde přitom o dost kontroverzní oděvní kousek, který je možné buď milovat nebo nenávidět. Patří však mezi nadčasové kousky, u něhož si můžete být jisti, že nevyjdou z módy. Kožené kalhoty jsou nadčasovým kouskem Jde o skvělý kousek zimního a podzimního šatníku, avšak unosíte je i na jaře. Dovolit si je můžete i v tom případě, že nemáte dokonalou postavu. Silnější postavy si je mohou také dovolit, stačí, když si přes ně oblečete delší svetr nebo volnější kardigan. Bát se jich není třeba, jen se je musíte naučit správně nosit. Nemusí jít ani výhradně jen o černé kalhoty, můžete to zkusit také s vínovými nebo třeba lahvově zelenými kalhoty. Jak ideálně nosit kožené kalhoty Kožené kalhoty si nejvíce rozumí s pleteninami, tedy svetry různého typu. Skvěle se k nim ale hodí také i volná a saténová blůzka. Vhodným doplňkem je i sako nebo kožená bunda. Kombinovat je můžete s bílým tričkem nebo bílou košilí. Bát se však nemusíte i takové se zajímavým potiskem. Další skvělou kombinací je i tunika. Delší svršek vypadá velmi elegantně a navíc zeštíhluje. Košili dolaďte s volnější mikinou a máte ideální outfit ke koženým kalhotám. Kožené kalhoty kombinujte s kontrastními teniskami v bílé nebo šedé barvě. Vedle tenisek si ke kalhotám můžete vzít i boty na podpatcích. Dobrou volbou jsou i kozačky. Použití další kůže se raději vyhněte. Při oblékání senebojte experimentovat a vrstvit. Podle toho, jak oblečení zkombinujete můžete vytvořit outfit nejen pro běžné nošení, ale i do společnosti.
Jak na capsule šatník
24.12.2021
Znáte to, ráno stojíte bezradně před skříní a nevíte, co na sebe. Nemáte, co na sebe. A to i přesto, že ve skutečnosti je váš šatník naplněný k prasknutí. Nakupování není řešením, pokud to, co si koupíte, nebudete nosit. Řešením je pro vás tzv. Capsule Wardrobe, čili kapsulový šatník. Co to je ten šatník capsule? Je to minimalistický šatník, který se skládá z několika kusů základního oblečení, jež nikdy nevyjdou z módy. Ty jsou pak doplněny několika dalšími módními kousky odpovídající dané sezóně. Mělo by jít o kvalitní kousky, které skutečně budete nosit, v nichž se budete cítit pohodlně. Jak na kapsulový šatník? Pokud se rozhodnete pro založení takového šatníku, musíte si osvojit základní pravidlo, a to, že kvalita předčí kvantitu. Lépe méně kvalitních, než spoustu nekvalitních kousků. Takové kvalitní oblečení toho vydrží více. Zvládne i několik vyprání. A kolik by takový šatník měl obsahovat kousků? To je dost individuální. Někdo si vystačí s 30 kusy oblečení, někdo s padesáti. Pokud je váš šatník skutečně ohromný a vy se bojíte tak radikální změny, začněte nejprve redukcí. Svůj dosavadní šatník pořádně proberte. Ponechané oblečení by se měly dobře kombinovat. To oblečení byste měli mít rádi a doposud jste je rádi nosili. Základní kousky takového šatníku Tílka v neutrálních barvách (bílé, šedé a černé) Jedno barevné triko s krátkým rukávem Jedno triko s dlouhým rukávem Bílá košile a halenka Černé šaty Kardigan Blazer Dobře padnoucí džíny a kalhoty Černá sukně Svetr Bílé triko s dlouhým rukávem a krátkým rukávem Šedá mikina Černý rolák Černé sako Trenčkot nebo jednoduchý kabát Černá kabelka Černé lodičky Džínová bunda Kožená bunda Černé baleríny Sandály Kotníkové boty
Tepláky už nejsou pouze k domácímu nošení
23.12.2021
Není tomu ještě dávno, kdy se tepláky nosily pouze doma nebo na hřiště. Dnes je tomu zcela jinak. Šedá teplákovina, guma v pase a pružný lem kolem kotníků se nosí i tam, kde to ještě před pár lety bylo zapovězeno. Jak vypadají tepláky Tak, jako ostatně všechno, i tepláky si prošly dost velkou proměnou. Tepláky letos slaví své sté výročí. Vytvořil je v roce 1920 Francouz Émil Camuset. Původní tepláky měly šedivou barvu. Byly vyrobeny z pleteniny. Měly plandavé nohavice a elastický pas. Původní bavlnu však bohužel po čase nahradila nekvalitní, nepohodlná, ale levnější syntetika. Jelikož jejich obliba stoupala, návrháři se jim začali věnovat. Původní tepláky vznikly zhruba před sto lety a měly podobu jednoduchých kalhot stejně širokých po celé délce. Stehna obepínají těsněji a u kotníků možná až přespříliš plandají nebo jsou naopak zúžené a zakončené gumou. Tepláky už nejsou jen na doma Jenže, jsou tepláky a tepláky. Ty s vytlačenými koleny ušité z nekvalitního materiálu a nevalného střihu, jsou stále vhodné pouze pro domácí nošení. Tepláky pro běžné nošení, i vhodné pro nošení do práce, musí vypadat jinak. Jaké tepláky jsou vhodné pro běžné nošení? Tepláky vhodné pro běžné nošení, musí být kvalitně střižené a vyrobené z kvalitního materiálu. V každém případě by měl pokud možno co nejlépe absorbovat vlhkost. Pozor, ne všichni si je mohou dovolit, ne každá postava v nich vypadá dobře. Jak takové tepláky nosit? Tepláky je možno nosit v rámci neformálních příležitostí, nehodí se na schůzky, ani porady. Tepláky mají sportovní ráz, a proto se k nim hodí sportovně laděné oblečení. I to však může být elegantní. Dobrou volbou je triko, mikina, parka a nějaké sportovní boty.
Historie plavek
22.12.2021
Cesta plavek je dlouhá a spletitá. Od momentu, kdy se u žen považovalo za nehorázně troufalé, když ukázaly kotník, do podoby dnešních mnohdy titěrných plavek ušitých z minima látky. Posun v postavení žen, odvahou i jejich sebevědomím, je doslova neuvěřitelný. Vývoj plavek Vývoj plavek má za sebou dlouhou historii. Podle historických dokladů, se ženy koupaly v oděvu podobnému dnešním plavkám již před více než třemi tisíci lety. Jenže pak přišlo křesťanství a to udělalo pohodlnému koupání přítrž. Za plavky do vězení Pak až do 18. století musely ženy nosit speciální koupací šaty, které zahalovaly celou postavu. Posunu se dočkaly až v 19. století, kdy měly dvoudílný set, dlouhé kalhoty až ke kotníkům a vrchní díl sahající ke kolenům. Postupně se začaly zkracovat rukávy a nohavice. Jako první se v takových více se odhalujících plavkách objevila rakouská vodní balerína Annette Kellerman, která začala vystupovat s odhalenými rameny, krkem a nohami. Hrála tak i v několika němých filmech. Nebylo to však bez odezvy, byla za to totiž několikrát zatčena. Úchylní policisté měřili délku plavek Stále však ještě ve dvacátém století plavky musely dosahovat minimálně 15 centimetrů nad kolena. Policie dokonce na plovárnách ženy přeměřovala, což bylo poměrně ponižující. Policie to navíc dělala ráda a se škodolibou radostí, čímž se vlastně chovala přesně tak, jak neměla a čemu zákaz měl předcházet. Při porušení délky ženám hrozilo vězení. Jednodílné a dvoudílné plavky Jednodílné plavky nakonec prosadily Může za to svět stříbrného plátna a módní časopisy. Dvoudílné plavky mají na svědomí dva Francouzi, Jacques Heim a Louis Reárd. Na scéně se objevily hned po válce. Až do padesátých let si je lidé příliš nevšímali. Ony se ostatně ani na pláže nosit nemohly protože to bylo stále zakázáno. I jim pomohl až koncem padesátých let film, v němž hrála Brigitte Bardot.
Kotníkové boty jsou nehynoucí kasikou
21.12.2021
Kotníkové boty by neměly chybět v žádném botníku. Už dávno nejsou výsadou zimy, ba dokonce ani hitem podzimu, ale využijete je i v jarních měsících, ve chvílích, kdy je počasí ještě nejisté. Kotníkové boty mohou mít různou podobu. Od těch na zavazování, až po ty s přezkami, cvoky, výšivkou a na zip. Řada z nich je zateplená beránkem. Vyznačují se středně vysokým širokým podpatkem. Nenoste je pouze v černé barvě, byla by to škoda. Aktuálním hitem jsou bílé kotníkové boty, avšak ty nejsou pro každého. Pokud bílé verzi nefandíte, doporučujeme pořídit si kotníkové boty v modré, šedé, bordó, zelené, žluté nebo hnědé barvě. Na vás také je, jestli sáhnete po kotníkových botách matných, pololesklých nebo ve vysokém lesku. Vyhněte se barevným kombinacím. Jak je nosit? Kotníjové boty se hodí se k šatům i k sukni. Jsou to skutečně velmi variabilní boty, jež je možné nosit takřka ke všemu. Ty méně elegantní se hodí skvěle k riflím. Pozor, kalhoty se u nich nikdy nezastrkují dovnitř, a to ať už na sobě máte jakýkoliv typ kalhot. Lepší vždy je, když jsou kalhoty ohrnuty ( i to je však katastrofa, protože vám to zkrátí nohy a o pár centimetrů zmenší) a z bot vykukují ponožky. Vzhledem k tomu, že se hodí ke všemu, jak již bylo zmíněno, je doopravdy hodně na kreativitě nositelky, cos nimi udělá a s čím je zkombinuje. Všeobecně vzato si však rozumí s mini a midi sukněmi, trenčkotem s páskem. Trendy kotníkových bot v roce 2020 Tento rok se budou nosit kotníkové boty na zip i šněrování. Budou minimalistické, ale i bohatě zdobené pásky, knoflíky, sponami i cvoky. Po vlně šedé se zase na scénu dostávají i barvy.
Tajemství skandinávského stylu oblékání
20.12.2021
Stejně jako je dnes žádoucí skandinávský styl oblékání, byl v minulosti žádán i ten francouzský. Skandinávský styl oblékání je dokonale sladěný, jednoduchý a barevně dobře zkombinovaný. Ženy ze Skandinávie se také příliš mnoho nelíčí. O čem je skandinávský styl Skandinávský styl se vyznačuje elegancí, uvolněností a minimalismem. Jde o velmi praktický a nadčasový styl, který se snadno kombinuje a můžete ho nosit v rámci mnoha příležitostí. Skandinávka by zřejmě nikdy nevyšla oblečená od hlavy k patě v květinovém vzoru. Podobně jsou na tom i s potisky. Co nosí typická skandinávská žena Typická skandinávská žena nosí džíny, pohodlné boty, pletené svetry, saka v neutrálních barvách. Pozor, ač se to tak může jevit, rozhodně to není žádná nuda. A není to jen proto, že se skandinávský styl oblékání v posledních letech dost výrazně změnil a v současnosti zdejší ženy milují barvy, vzory a nadměrné siluety. Je to v umu udržení si jednoduchého stylu a dotažení těch nejmenších detailů. Základní kameny skandinávského stylu Základem skandinávského stylu jsou především neutrální barvy, čili černá, bílá, světle a tmavě béžová, a potom také pastelové barvy. Oblíbené je monochromatické odívání, ale mimo to jednoduchý styl rozbíjí použitím kontrastních barec v podobě šátku, šperku nebo třeba kabelky. Skandinávky rády investují do kvality. očekávají však od ní, že je funkční, praktická a vydrží jim dlouhé roky. Nevyznačují se tím, že by nakupovaly zbrkle a bezmyšlenkovitě. Svůj šatník budují s rozmyslem a věci z něho nosí dlouhé roky. Nebojí se přitom nakupovat ani v second handu nebo si nějaký kousek rády samy vyrobí. Skandinávské ženy milují černou Skandinávské ženy milují černou, a proto ji můžete vidět všude. Nosí černé kabáty, džíny, sukně, bundy, kalhoty, halenky, šaty i boty. Kromě černé však milují i barevné kontrasty a tak barvy kombinují a mnohdy až celkem nelogicky. Jejich oblíbenými barvami jsou odstíny zelené, tyrkysové, červené a fialové. Jak se skandinávské ženy oblékají? Právě od Skandinávek jsme se naučili vrstvit. Minimum jsou dvě a mnohdy i tři vrstvy. Jen se toho nebát. Základem všeho je rolák nebo klasická bílá košile. K tomu do svého šatníku pořiďte univerzální a snadno kombinovatelné sako a pořádnou zásobu kvalitních svetrů a máte vyhráno. Opomenout samozřejmě nesmíme ani na kvalitní šálu. V skandinávsky laděném šatníku by dále neměl chybět kabát, sako, džíny, kalhoty, koženková bunda, halenka, šaty a sukně. Co se týče bot, zásadně si potrpí na pohodlí. Podpatky na jejich nohách příliš často neuvidíte.
Jak nosit barvu roku 2020
19.12.2021
Barvou roku 2020 je klasická modrá. Barva nás má uklidnit, ustálit, dát nám jistotu, důvěru a rovněž má navodit pohodu. Symbolizuje něhu, věrnost, oddanost a tradici. Jde o univerzální barvu, která sedí blondýnkám, brunetkám, černovláskám i zrzkám v každém věku. Působí velmi harmonicky. Rozhodně by proto neměla chybět ve vašem šatníku. Jistě ji unosíte i tehdy, když bude už vládnout jiná barva. Co nosit? Díky své univerzálnosti se jí nemusíte bát. Můžete si bez obav obléknout jakékoliv oblečení této barvy. Skvěle vypadají šaty, sukně, košile, halenky, trička, topy, dokonce i overaly, kabáty, saka, zimní bundy a dokonce i společenské šaty. V žádném případě s ní nešlápnete vedle. Oblečení v této barvě se hodí do společnosti, do práce i pro volnočasové aktivity. Nebojte se ji kombinovat Klasickou modrou můžete zcela bez obav kombinovat s šedou, bílou, černu, hnědou a béžovou. Barva si velmi dobře rozumí také se zlatou i stříbrnou. Nebojte se ji kombinovat s výraznějšími odstíny. Hodí se k ní i žlutá nebo třeba mátová. Líčení s modrou K modré se hodí modré, bílé a stříbrné líčení. Velmi efektivní jsou i kouřově šedé odstíny. V případě zelených očí dolaďte modré oblečení námořnicky modrým líčením. K hnědým očím pak vyberte zase kaštanově hnědé nebo zářivě modré stíny. Rty namalujte rudou rtěnkou. Modrou milují i významné ženy Modrou s velkou oblibou nosí i ženy z britské královské rodiny. Po jejich vzoru tuto barvu nosí i známé tváře, jako třeba Taylor Swift. Jak sladit kabelku? Možná jste to netušili, ale odrá kabelka se hodí de facto ke všemu. Zapomeňte tedy na černou, hnědou a šedou, jistě, i ony se vyplatí mít ve svém šatníku, ale nebojte se to zkusit s modrou. Hodí se k riflím, všemu, co je bílé, modré, šedé, černé, červené, hnědé, béžové a dokonce i žluté.
Mom jeans neboli mrkváče
18.12.2021
Letošní rok je hodně o návratech k minulosti, k funkční módě a kvalitním kouskům. Možná i proto se opět na scéně objevily tzv. mom jeans, které v Česku známe spíše pod označením “mrkváče”. Nenechte se ošálit řečičkami o hezkých ženských křivkách. V reálu jsou tyto kalhoty pěkně ošemetné a hned každému nesluší. Už ten název, jde vlastně o rifle “po mámě”. Mno, co dobrého to může přinést? Střih je návratem do osmdesátých a devadesátých let a pomůže vám vytvořit dokonalou siluetu té doby, nikoliv však dokonalou vaši siluetu. Podporují totiž ženské boky. Na konci osmdesátých let minulého století je nosily hlavně ženy středního věku. Mladší ročníky jimi pohrdaly. Do módy se pak vrátily v roce 2010, kdy měly snížený pas a patřily tedy mezi bokovky, v té době už je mladé ženy nosily. Jak mrkváče vypadají? Mrkváče jsou kalhoty s vysokým pasem, který opticky zcela neúměrně zvětšují hýždě (dělají je delší, větší a plošší) a širokými nohavicemi, které se směrem ke kotníkům zužují. Nadměrný prostor najdete však i vepředu v oblasti okolo zipu, rozkroku a nohou. Nechybí jim záhyby. Pokud máte pozadí tak akorát, můžete se změnit v balón, ženy o něco vyvinutější pak zcela zbytečně v paroloď. Nemají snížený sed. A o čem se aktuálně moc nemluví. Vedle aktuálního vyzdvihování tohoto navrátivšího se trendu, se poněkud pozapomnělo, že ani v osmdesátkách nešlo o zrovna oblíbený hit mezi ženami. On totiž doopravdy zvýrazňuje boky a zadek až přespříliš. Dovolit si ho mohou pouze ženy s velikostí 30, 32 a maximálně 34, které se vyznačují útlou atletickou postavou bez výrazného poprsí i pozadí. Na nich však zase tyto kalhoty mohou působit jako poněkud beztvarý pytel na brambory. Tyto kalhoty skutečně nejsou příliš lichotivé. S čím mrkváče oblékat? K mrkváčům se nejlépe hodí crop top nebo volný svetr, jenž do kalhot zastrčíte. Vedle svetříku si k nim můžete obléct obyčejné tričko nebo halenku, vše si však zastrčte alespoň částečně dovnitř. Nosit k nim můžete tenisky i podpatky. Jejich velkou výhodou je pohodí.
Džíny v roce 2020
17.12.2021
Bez džín se neobejdeme ani tento rok. Nutno však říct, že co se střihů týče, tak si to skutečně s riflemi užijeme. Do módy se totiž vrací neuvěřitelné množství střihů a druhů kalhot. Nosit se již nebudou jen skinny jeans nebo boyfriendy, nosit se toho bude mnohem, mnohem více. Do módy se opět navrátily kalhoty s vysokým pasem, lampasy, ⅞ délkou nohavic a letos dokonce i mrkváče. Mrkváče Mrkváče patří k retro kouskům inspirovaných osmdesátými léty minulého století. Kalhoty sice mnohdy ženám nesluší, ale dokáží vykouzlit dokonalou siluetu osmdesátek. Takže až je uvidíte na ramínku v obchodech, nezapomeňte si je vyzkoušet, zda nebudou slušet zrovna vám. Džíny s předními švy Další takové retro kalhoty, které se nosily prozměnu v devadesátých letech, jsou rifle s předními švy. Jsou to vintage kousky, které vypadají jako by byly sešité z nějakých starších obnošených kousků. Boot-cut Džíny střižené ve stylu Boot-cut jsou inspirované pro změnu sedmdesátými léty minulého století. Jde o dlouhé kalhoty s dole rozšířenou nohavicemi. Tento střih velmi rády nosí Francouzky. Skinny I letošní rok se budou nosit úzké nohavice. Nevěřte tvrzení, že už jsou dávno z módy vyšlé, není to pravda. Jsou to asi nejslušivější kalhoty, ty hned tak z módy nevyjdou. Jsou navíc i ohromně praktické. Sluší takřka každé postavě. Roztrhané I tento rok se na scéně objeví roztrhané džíny. A nutno říct, že s doopravdy velkými dírami. Kombinovat se budou přitom s elegantními vršky. Široké Dalšími retro džínami jsou ty s širokými nohavicemi. Na první pohled připomínají monterky, ale také tepláky. Lacláče No a nakonec tu máme lacláče. Ty se tu v různé velikosti objevovaly i v předešlých letech, a chybět nebudou ani letos. Půjde o styl inspirovaný devadesátkami.
Módní trendy 2020
16.12.2021
Móda tohoto roku se zaměřuje na ekologii. Pro návrháře začíná být důležitá stránka praktická. Jednosezónní oblečení je out, vede nadčasovost a dobrá nositelnost. In jsou kousky, které můžete snadno kombinovat a jež můžete nosit několik sezón. Co se bude nosit? Je proto celkem logické, že trendy zvířecích kůží budou letos upozaděny. Přece jen nejsou tak univerzální a nadčasové. Do popředí se opět dostanou tradiční retro vzory, které se ale již po několik let v různé podobě objevují. Jde především o proužky, kostky, puntíky a květiny. V případě kostkovaného vzoru půjde hlavně o madrasové káro, jež se vyznačuje velkou barevností. Najdete ho nejen na košilích, ale i na šatech, kostýmech, pyžamech a halenkách. Zajímavým trendem, který se letos objeví a je možné ho zařadit ke květinovému vzoru, jsou exotické listy, které již před dvaceti lety proslavila Jennifer Lopez. Co se týká pruhů, in jsou ty, které se nosily v sedmdesátých letech minulého století. V té době se kombinovaly pruhy oranžové, žluté, hnědé a kontrastní modré a nejinak tomu má být i letošní rok. Módní kousky bez nichž se neobejde Jedním z největších hitů tohoto roku jsou vesty, a to různého střihu. Nosit se budou na košili i pod sakem. Dobře budou vypadat i k dlouhé sukni a k roláku. Bílé košile. Bez košile se neobejde žádná módní sezóna. Objevují se však v různých podobách. Letošní fandí jednoduché bílé, jež je možné kombinovat doopravdy se vším. Pokud se vám zdá bílá košile nudná, vyberte si takovou, jež zdobí výrazné knoflíky, výšivky, vzory, ozdoby nebo aplikace. Originálně působí košile s nevšedně střiženými rukávy. Nebojte se těch, jež budou zdobené peřím. Háčkované šaty budou žhavým trendem již tohoto jara. Nosit se budou ale rovněž i háčkované sukně, tílka a svetříky. Mrkváče hlásí velký comeback. Kalhoty, které jsou hodně zvláštní a mnohdy neslušivé, vám pomohou vykouzlit dokonalý vzhled osmdesátých let minulého století.
Jak pečovat o zimní boty
15.12.2021
Zimní boty toho musí dost vydržet. Jde o velmi zatěžovanou obuv. Působí na ně déšť, sníh, bláto, sůl a další posypové materiály. Nejen proto, aby boty vypadaly pěkně, je proto nutné, se o ně náležitě starat. Dříve než někam v nových botech vyrazíte, nejprve je pořádně impregnujte. A dále je impregnujte vždy jednou za 4 až 6 týdnů. Péče o kožené zimní boty Kožené zimní boty nečistěte chemicky. Obvykle vystačí, když je otřete vlhkým hadříkem. Sůl z bot odstraňte, co nejdříve. Zkuste to nejprve vlhkým hadrem a pak boty osušte a pokud nebudete úspěšní, zkuste to s naředěným octem s vodou v poměru 3:1. Kožené boty nedávejte schnout na topení. Zničily by se. Spíše je vycpěte novinami a sušte je při pokojové teplotě. Hladká useň Z hladké usně je řada kozaček. Patří k těm nejnošenějším materiáům vůbec. Ty je nutno ošetřovat krémem a voskem. Vyleští povrch, oživí barvu a zabraňuje tvorbě skvrn a usazování nečistot. Potom boty naimpregnujte. Nečistoty odstraňujte suchým hadříkem. Boty by měly být krémovány jednou za týden až dva týdny. Péče o semišové boty Semišové zimní boty jsou poměrně náročné na údržbu. Potřebují častou a pravidelnou impregnaci. Hodí se na ně vodotěsné přípravky. Nečistí se vodou, ale s pomocí pryžových a krepových kartáčků. Proti soli fungují v tomto případě speciální přípravky. Mastné skvrny můžete odstranit směsí jedlé sody a mléka. Ani semišová obuv nepatří na topení. Mokrou obuv nečistěte hned, počkejte, až uschne. Jak zimní boty impregnovat Impregnace se obvykle prodává v podobě spreje. Vždy vyberte tu správnou podle materiálu bot. Sprej se pak nanáší ze vzdálenosti zhruba 30 centimetrů. Po nanesení nechte zaschnout. Vnitřek bot Vnitřek bot nepodceňujte. I v zimě se nohy potí. Ošetřujte je proto pravidelně antibakteriálním sprejem, jenž aplikujte jednou až dvakrát do týdne do bot. Vhodné je i používání antibakteriáních a protizápachových vložek do bot. Pokud vás trápí skutečně velký zápach,pomoci může jedlá soda, kterou nasypete do bot a necháte ji přes noc působit. Proti plísním do bot můžete nastříkat i octovou vodu.