7 tipů, jak předcházet sportovním zraněním
Fyzická aktivita na všech jejích úrovních má výhody i nebezpečí maximálního úsilí. Máme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak předcházet sportovním úrazům.
Pravidelným provozováním sportů získáváme obrovské množství benefitů, obliba v rámci zlepšování kvality života roste. Jenže… spolu s ním to přináší i další úskalí, obtíže a fyzická zranění. A proto byste měli něco vědět i o prevenci sportovních zranění.
Proč vznikají sportovní zranění?
Příčiny sportovních zranění ve většině případů úzce souvisí se špatnou technikou. No a pak také s nepřiměřeným úsilím vyvíjeným po dlouhou dobu, náhlými změnami intenzity a nepřirozenými pohyby. Vliv na to má i individuální hranice každého organismu a také i použití vhodného vybavení pro každou činnost.
Kdo je úrazy více ohrožen?
Ti, kteří sportují společně. Tam je větší riziko vzniku úrazu. Dále jsou pak více ohroženy ženy s fyzickými nemocemi. Jde hlavně o nestabilitu kloubů, jsou více ohroženy nízkými hladinami vápníku a vitamínu D, mají širší pánev a zmenšený prostor pro zkřížený vaz kolenního kloubu.
Jak tedy předcházet sportovním zraněním?
- Nejprve se správně zahřejte, abyste předešli sportovním zraněním. Rozcvičku rozhodně nikdy nevynechávejte, i když vás nebaví. Tato doba by měla být alespoň 15 minut. Zajistí to lepší průtok krve a transport kyslíku do svalů, adaptaci na konkurenční pohyby, větší rozsah pohybu a zvýšenou koncentraci.
- Používejte tu správnou techniku. Pokud ji nepoužíváte, může to znamenat nahromadění nežádoucího stresu v oblastech, které by mohly dříve nebo později způsobit zranění.
- Udržujte dostatečnou úroveň hydratace. V důsledku nedostatku se objevuje slabost, nedostatek koordinace a koncentrace, což snižuje kontrolu nad pohyby a může to vést ke zranění.
- Definujte si své limity. Nehrajte si na hrdiny a buďte soudní. Nepokoušejte své tělo a nepřekračujte maximální fyzickou mez svého těla. Naučte se své tělo poslouchat. Vnímejte jeho signály.
- Vyberte si vhodnou stravu pro váš sport. I to totiž může předejít sportovním zraněním. Správný podíl sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů a minerálních látek je důležitý. Nutný je však individuální přístup.
- Po tréninku si dopřejte masáže. Pomohou vám uvolnit napětí. Předcházejí sportovním zraněním.
- A v neposlední řadě nezapomeňte také odpočívat. Svalová regenerace je velmi důležitá a bohužel i velmi často opomíjená.